Ето защо биткойн поскъпна рекордно
Най-големият борсов оператор на деривативи в света CME Group Inc. планира да въведе търговия с биткойн фючърси до края на тази година. Това се случва само месец, след като от компания отрекоха, че ще се занимават с криптовалути. В резултат на новината, биткойн поскъпна рекордно подгонвайки цена от 6 500 долара, предава Bloomberg.
Конкурентите на базираната в Чикаго CME в лицето на Cboe Global Markets Inc. биват поставени в интересна позиция, тъй като по-рано през тази година обявиха, че ще прокарат биткойн фючърси до края на тази година или началото на 2018 г., като чакат зелена светлина от Стоковата комисия по търговия с фючърси.
Договорите за фючърси на CME ще се уреждат в брой, като ще се използва CME CF Bitcoin Reference Rate, които ще отразява дневната цена на биткойн на база данните на големите онлайн борси за търговия на криптовалути Bitstamp, GDAX, itBit и Kraken. От тази група липсва борсата Gemini, която има договор с конкурентите от Cboe.
Работещ пазар на деривативи ще даде достъп на професионалните трейдъри и инвеститорите до пазар характеризиращ се с невероятна волатилност, без да ги кара да търгуват на непознати онлайн борси, което по този начин елиминира заплахата от пране на пари и финансови измами.
Инвеститорите ще могат да хеджират парични позиции върху дигиталните валути, което към този момент е нещо почти невъзможно.
„Като най-големият регулиран пазар на фючърси, CME Group е естественият дом за този нов актив, който осигурява на инвеститорите прозрачност, открити цена и възможност за прехвърляне на риска“, казва Терънс Дъфи, главен изпълнителен директор на CME в изявление.
Създаването на биткойн фючърси е ключова стъпка за отваряне на криптовалутите към институционалните инвеститори, казва Спенсър Богарт, ръководител проучвания към Blockchain Capital, базирана в Сан Франциско фирма за рисков капитал.
В състезанието за биткойн деривативи, и двете компании CME и Cboe, загубиха битката от една стартираща компания. LedgerX получи одобрение от регулаторите за предлагане на суапове и опции върху биткойн, като започна търговия в началото на този месец. Засега обаче търгуваните обеми са твърде малки. Например онзи ден, на платформата на LedgerX са осъществени 103 биткойн суапове, като изтъргувани бяха и 9 договора за опции, сочат данните на борсата.
Ари Пол, съосновател на Blocktower Capital, посочва, че LedgerX са стартирали слабо нарочно. „Има много ниски обеми. Около милион долара на ден. Очаквам обаче съвсем скоро обемите да се увеличат драстично. Растежът им е интелигентен.“, казва той.
И двете компании CME и Cboe обаче могат да срещнат проблеми при предлагането на биткойн фючърси.
„Притеснението е свързано с това, че CME ще третират биткойна като фючърси на царевица или пшеница, а реално този актив е високо рисков сам по себе си“, казва Марк Уилиамс, лектор по финанси в Questrom School of Business към Boston University.
„Основните места, от където хората могат да купуват и продават биткойн са нерегулирани борси намиращи се извън обсега на щатските регулатори“, казва експертът. Той отбелязва, че от 2009 година насам, много големи онлайн борси за криптовалути са изчезнали. „CME не разполага с други фючърси върху стока, която се държи като биткойна. За мен това означава проблеми“, добавя Уилиамс.
Създаването на фючърси върху биткойна ще направи появата на борсово търгуван фонд (ETF) базиран на дигитални активи с една идея по-реална. Засега Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ не даде разрешително на ETF подготвен от братята Уинкълвос, които са и съоснователи на борсата Gemini, като мотивът бе, че „огромна част от пазарите на биткойн не са регулирани“.
CME се занимава с търговия на фючърси върху различни активи, като петрол, злато и S&P 500. Въвеждането на фючърси върху биткойн идва като голяма изненада. Точно пред месец, президентът на компанията Брайън Дуркин заяви, че това не е на дневен ред за тях.
Благодарение на новината цената на биткойн скочи до рекордните 6 449.46 долара по време на днешната търговия. Пазарната капитализация на криптовалутата премина ниво от 100 мрлд. долара, като към момента на публикуване на материала достига 107 млрд. долара, по данни на CoinDesk.
източник: coindesk
Интересно е да се отбележи, че за разлика от ръста в цената на биткойн, голяма част от останалите виртуални валути или поевтиняха, или не отчетоха драстично изменение в цената си. Общата пазарна капитализация на всички търгувани криптовалути достига 183.4 млрд. долара, по данни на CoinMarketCap.