Индия измества Китай по енергийно потребление
Индия ще се нуждае от допълнително енергия, за да захрани икономиката си в периода до 2040 г. - повече от всяка друга страна по света, сочат данните на ОПЕК (Организация на страните износителки на петрол).
Това е първият път, в който Индия оглавява тази класация, измествайки Китай, който е традиционният лидер по потребление на енергия, предава CNN.
Причините за рокадата се крият по-скоро в китайската вътрешна политика, отколкото в някаква промяна на търсенето в Индия, посочват от ОПЕК в своя доклад World Oil Outlook 2040.
Прогнозите сочат, че Китай ще се нуждае от по-малко енергия спрямо обикновено поради политиката на правителството за налагане на възобновяеми източници.
Страната, която е сред най-големите замърсители на околната среда в света, предприе действия по затварянето на няколко мини за въглища и забрани отварянето на нови.
Китай се стреми да обезпечи 20% от общото си енергийно потребление чрез зелени източници до 2030 г.
В доклада на ОПЕК се посочва, че страната предприема специфични действия, за да се бори със замърсяването, което ще доведе до намаляване на вредните емисии на глобално ниво, както и до по-ефективно използване на енергията.
Индия също има амбиции, свързани с възобновяемата енергия, но засега остава силно зависима от класическите енергийни суровини, като въглищата.
Според ОПЕК, търсенето на въглища в страната ще остане на високо ниво.
Китай и Индия са сред няколкото държави по света, които искат да ограничат използването на автомобили на бензин и дизел през следващите две десетилетия.
ОПЕК обаче посочва, че това ще намали търсенето им на енергия „само частично”.