В Северна Румъния, в исторически район, известен като Буковина, са разположени осем манастира от византийската епоха, известни със своите красиви, цветни стенописи, които украсяват стените им, както отвътре, така и отвън.

Построени по време на залеза на Византийската империя, всеки от тези манастири е отличителен по цвят и стенописи. Чрез тях светите места се стремят да предадат на неграмотните селяни историите от Библията.

Най-известният от тях е манастирът Воронец, основан през 1488 г. Смята се, че той е завършен само за 3 месеца и 3 седмици.

Широко известен в цяла Европа като "Сикстинската капела на Изтока" поради своите интериорни и екстериорни стенописи, този манастир предлага изобилие от рисунки с интензивен нюанс на синьо, известен като Voronet blue.

Публикация, споделена от Maciej Kozieł (@koziella) на

Манастирът Сучевица е построен през 1585 г. Той е един от последните, декорирани с фрески в Румъния.

Всички външни стени на манастира, освен западната, са покрити с фрески. Легендата разказва, че един от художниците пада от скелето и умрира, след което работата сприра и последната стена остава небоядисана.

Публикация, споделена от Mara Montanaro (@mara_montanaro) на

Манастирът Молдовита е построен през 1532 г. от Петру Рареш, който е незаконен син на владетеля на Молдова Стефан III. Той изпълнява ролята на защитна преграда срещу османските завоеватели.

Преобладаващите златни и тъмносини рисунки на външните стени са завършени през 1537 г. Освен редицата повтарящи се теми в християнското православно изкуство, на една от стените има стенописи, изобразяващи Константинополската обсада.

Публикация, споделена от Always Summer Travel Blog (@always___summer) на

Манастирът Хумор е малък, но заедно с Воронец вероятно е най-добре запазеният. Изографисани през 1530 г., стенописите му включват обсадата на Константинопол, но една фреска, която се отличава, е тази на дявола, изобразен като жена.

Публикация, споделена от Mihaela Trandafir (@metela) на

Манастирът Арбор е построен през 1502 г. от Лука Арбор и е посветен на Св. Йоан Кръстител. Той е нарисуван четири десетилетия по-късно от Драгос Коман - един от най-големите стенописни художници от 16 век в Румъния.

Публикация, споделена от Emanuela Ghyka (@emghyka10) на

Манастирът в Патраути, построен през 1487 г., е най-старият оцелял религиозен обект, основан от Стефан Велики. Стенописите, датиращи около 1550 г., все още могат да се видят на западната фасада.

През 1775 г., скоро след като Буковина влиза в Хабсбургската империя, той е превърнат в енорийска църква.

Публикация, споделена от Tara Dacilor (@taradacilor.ro) на

Манастирът Пробота е построен през 1530 г. и е първият с външни стенописи в Молдова. Екстериорните картини вече са избледнели, но вътрешните са добре запазени. Църквата е частично реставрирана и ремонтирана няколко пъти в миналото.

Публикация, споделена от Alina (@alinamariiiia) на

Манастирът в Сучава е построен между 1514 и 1522 г. Сега е седалище на архиепископа на Сучава и Радауте.

Той е посветен на Св. Йоан Нови Сучавски - молдовски монах, който проповядвал по време на турската окупация и впоследствие е обявен замъченик.