Какво ще стане с икономиката на Ливан при блокада в катарски стил
Ливански политици и банкери смятат, че Саудитска Арабия възнамерява да направи със страната им същото, каквото направи с Катар – да обедини арабските си съюзници да наложат икономическа блокада, ако исканията й не бъдат изпълнени.
За разлика от Катар, която е най-големият доставчик на втечнен природен газ в света с население от едва 300 000 души, Ливан не разполага нито с природни, нито с финансови ресурси, за да се справи и хората са притеснени.
400 000 ливанци работят в района на Персийския залив и парите, които пращат в родината си, оценявани на между 7 и 8 милиарда долара годишно, са жизненоважен източник на средства за поддържането на икономиката и фунционирането на силно задлъжнялата държава.
„Това са сериозни заплахи за ливанската икономика, която вече е в окаяно състояние. Ако прекъсне изпращането на средства от емигрантите, това ще бъде бедствие“, казва високопоставен ливански представител пред Reuters.
Заплахите дойдоха от бившия ливански премиер Саад ал-Харири, който подаде оставка на 4 ноември в шокиращо телевизионно изявление от Рияд. Ливански политически лидери заявиха, че то е плод на натиск от страна на саудитците.
Харири, който е съюзник на Саудитска Арабия, преупреди в неделя за възможни санкции на арабските държави и за опасност за препитанието на стотици хиляди ливанци, живеещи в Персийския залив.
Той съобщи условията на Саудитска Арабия за избягване на санкции от страна на Ливан – Хизбула, която е подкрепяна от Иран и е основна ливанска политическа сила, част от управляващата коалиция, трябва да спре да се меси в регионални конфликти, най-вече в Йемен.
Според ливански източник, запознат с мисленето на саудитците, интервюто на Харири „даде индикации какво ни очаква, ако не бъде постигнат истински компромис. Вече имаме наръчник в Катар“.
Оставката на Харири тласна Ливан в центъра на ескалиращата вражда между сунитска Саудитска Арабия и шиитски Иран. Неконфронтационната саудитска политика от миналото към Ливан остана в историята под ръководството коронования принц Мохамед бин Салман - 32-годишния син на крал Салман.
Сега той е фактическият ръководител на кралството, като управлява армията, политическите и икономическите дела. Съмнително е дали Иран и Хизбула искат да направят значителни отстъпки пред Рияд, казват запознати източници.
„Те (Хизбула) могат да направят някои козметични отстъпки, но няма да се съобразят със саудитските условия“, казва източник, запознат с мисленето на Хизбула.
„Топката е в полето на Хизбула“
Ливанският анализатор Саркис Наум смята, че Рияд иска Харири да се завърне в Ливан и да окаже натиск върху президента Мишел Аун да започне диалог и да отговори на саудитските условия за намесите на Хизбула в региона.
„Те трябва да заемат позиия, която ще бъде задоволителна за саудитците... Ако саудитците решат да наложат санкции, ще го направят“, казва Наум.
Близък до Харири източник заяви, че той е „сложил топката в полето на Аун, Хизбула и нейните съюзници, заявявайки, че работата не може да продължи както обикновено“.
„Нямаше шикалкавене. Беше казано ясно, че са възможни санкции. Те искат Ливан да се отдели от Хизбула“, допълни източникът. Аун изрази задоволство от съобщенията, че бившият премиер планира да се завърне скоро в родината си, казаха дворцови източници в понеделник.
Недоволството на Саудитска Арабия от Ливан явно достигна предела си след поредица от спънки пред външната й политика. Рияд е затънал във войната, която започна срещу бунтовниците хуси, съюзници на Иран, в Йемен през 2015 г.
Саудитска Арабия обвини Иран и Хизбула, че подкрепят хусите и заяви, че Хизбула е изиграла роля при изстрелването на балистична ракета от Йемен към Рияд по-рано този месец.
Намесата на Хизбула и Иран в Сирия промени войната в полза на президента Башар Асад, докато саудитската подкрепа за сунитските бунтовници в гражданската война в Сирия не донесе особена полза.
Хизбула, която има силно въоръжени бойни сили, в допълнение към местата в парламента и правителството, е острието на Иран в региона. Революционната гвардия в Иран изглежда опитва да го копира, като изгражда коалиии с бунтовнически групи в Ирак и Сирия, смятат анализатори.
Списъкът с потенциални санкции срещу Ливан може да включва забрана за полети, издаване на визи, износ и превод на пари от емигрантите, смятат политически източници.
Някои от тези санкции бяха наложени на Катар, но блокадата, започнала през юни, имаше ограничено въздействие върху емирството до момента, освен че го сближи още повече с Иран.
Нова саудитска политика
Верността към външни поддръжници не е нещо ново за Ливан. Сунитите винаги са търсели подкрепа и пари от Саудитска Арабия, а шиитски Ливан обръща поглед към Техеран и Хизбула.
„Ливанците винаги са били агенти на чужди сили. Те вземат парите им, дават обещания, поемат ангажименти и се включват в съюзи“, казва Наум. Но докато Хизбула изпълни обещанията си към Иран, разногласията между сунитите разочароват Рияд, допълва той.
Благодарение отчасти на иранските инвестиции в групировката, Хизбула диктува положението в ливанската столица и играе важна роля в Сирия и на други места в Близкия изток.
Рияд наля милиарди долари в Ливан, за да помогне за възстановяването на страната след гражданската война от 1975-1990 г. и след масивните нашествия на Израел в Южен Ливан.
Сега Рияд изглежда готов да нанесе сериозни икономически вреди на Ливан, които могат да отслабят позицията на Хизбула у дома и в региона, ако исканията не бъдат изпълнени. Саудитските условия предизвикват безпокойство сред някои ливанци, които отдавна възприемат Хизбула като „държава в държавата“.
„Ливан ще плати цената. Единственият натиск, който саудитците могат да оказват, е икономически..., те могат да подлагат под напрежение, като налагат санкции, от които боли“, казва водещ ливански банкер.