И Израел погна Facebook и Google за неплатени данъци
Израел планира да прати сметка за неплатени данъци на интернет компаниите Google и Facebook, съобщава финансовото издание TheMarker, цитирано от Reuters.
Според информацията, това ще се случи в рамките на 1 година, като по този начин Израел се присъедини към страните, включително Европейския съюз, които искат да накарат американските интернет компании да плащат повече данъци на техните територии.
Изданието цитира Моше Ашер, президент на израелските данъчни власти, който посочва, че работата по съставянето на сметката за неплатени данъци вече е започнала. Властите работят, за да установят как точно да направят своите изчисления.
Израел ще трябва да прецени каква част от печалбите на компаниите, реализирани чрез местните потребители, трябва да бъде обложена в рамките на страната.
„Данъците могат да бъдат наложени на база техните операции в Израел. Целта ни е да прегледаме колкото се може повече данни, дори много от тези цифри да се съхраняват извън Израел. До 1 години ще изготвим данъчните сметки на тези компании“, казва Моше Ашер.
Говорител на данъчните потвърди думите на Ашер, след като той отказал да говори пред Reuters.
Google и Facebook не са отговорили също на молбата за коментар на информационната агенция.
Новата израелска политика съвпада с усилията на Организация за икономическо сътрудничество и развитие за ограничаване на схемите за укриване и избягване на данъци.
Европейският съюз налага тази политика самостоятелно, като вече излезе с конкретни решения и глоби, насочени към интернет компании, плащащи по-малко данъци.
"Вярваме в процеса и ще успеем да издадем справедливи данъчни сметки, дори и да сме сред първите в света“, казва Ашер.
Корпоративният данък в Израел възлиза на 24%, като налогът зависи от това дали компаниите планират да изградят перманентно присъствие в страната или не. Фирмите могат да получават и данъчни облекчения при определени инвестиции в страната.
През август миналата година Европейската комисия нареди на Apple да плати на Ирландия 13 млрд. евро избегнати данъци.