Как да се възстановим от преяждане
Празничните гозби около Коледа и Нова година безспорно ни се услаждат най-много. Приятните семейни срещи са свързани с продължително стоене на трапезата и похапване, понякога направо тъпчене. При това толкова много, че се случва да попрекалим.
Когато обаче това любимо занимание прекрачи нормалните граници, може да се превърне в изключително опасно за здравето ни, предупреждават специалисти, цитирани от вестник "Стандарт". За тези, които са избрали да постят и не само за тях, това може да има неприятни последствия.
Експертите са категорични, че преяждането след постите може да доведе до натравяне. Не яжте, сякаш храната свършва, съветват диетолози.
Дори много да ви се хапва месо след 40 дни на пост, не е необходимо да изяждате половината прасе на масата. Преходът към яденето на животински продукти трябва да става поне в рамките на два-три дни. Препоръчително е да се направи захранване.
В началото дори е добре месото, което слагаме на масата, да е риба. Може да се започне с половин или пък с цяло яйце или с не повече от 100 гр месо дневно. Месните продукти са трудносмилаеми и много голям процент от енергията на човек се изразходва в тяхното преработване.
Затова хората, които постят, се чувстват много добре и не трябва да се бърза при въвеждането на храната от животински произход в менюто. В крайна сметка обаче, организмът сам ще си покаже кога сме прекалили. Ако преядем, не след дълго ще почувстваме силни и остри болки в областта на слънчевия сплит и гърдите, предупреждават специалистите.
Те посочват и не съвсем здравословния навик да приготвяме ястия няколко дни преди самите празници. За много храни това не е подходящо от гледна точка на престояването или на замърсяването им. Би могло да се получи отравяне.
Особено много трябва да се внимава с консумацията на гъби, които трябва да са култивирани. При най-малко подозрение за отравяне трябва да се търси лекарска помощ. Домашното месо също трябва да се проверява редовно, защото най-неприятната зараза е с трихинелоза.
Ако не сме постили, също не трябва да стресираме организма си с твърде много ядене, защото преяждането може да е много опасно за тялото ни. Прекалената консумация на месо може да доведе дори до белтъчна алергия. Ядките, които присъстват почти на всяка празнична трапеза, особено шам-фъстък или обикновени фъстъци, също биха могли да доведат до остра чувствителност.
Преяждането уврежда целия ни организъм, вреди и на сърцето и повишава кръвното налягане. Злоупотребата с мазни, тлъсти храни е възможно да доведе до жлъчни и бъбречни кризи. Много често се наблюдава и появата на остър панкреатит, при което може да се наложи човек да потърси дори хирургическа помощ. Злоупотребата със солени храни пък води до повишаване на кръвното налягане и до тежки съдови и хипертонични кризи.
Преди да седнете на трапезата, хапнете две или три ябълки, съветват специалистите. Няколко плода преди вечеря могат да помогнат срещу вълчия ви глад.
При употребата на алкохол не се препоръчва прекаляване с количеството и смесването на различни видове, съветват още специалистите. Ако обаче сте препили, освен традиционната зелева чорба и кисели краставички, може спокойно да се доверим и на натуралните сокове. Фрешовете съдържат голямо количество витамин C, който върши чудеса.
Ако все пак сте прекалили с храната по празниците и сте натрупали тук-там излишни килограми, са необходими три месеца, за да се върнете към старата си фигура. Най-често излишните килограми се лепят по бедрата и талията. Чак напролет може да възвърнете добрата си форма.
Как да се възстановим от преяждането