Петролът поскъпна до тригодишни върхове
Азиатските акции отстъпиха от теста на рекордните си нива от 2007 г., докато в същото време цените на петрола достигнаха тригодишни върхове, на фона на ограниченията в производството и спада на петролните запаси.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%, след шест поредни повишения, които го бяха отвели близо до рекордно високото му ниво от ноември 2007 г.
Акциите на компаниите от сферата на информационните технологии оглавиха спада с понижение от 1.1%, след като книжата на Samsung Electronics продължиха да поевтиняват. Прогнозата на технологичната компания за нейните печалби разочарова инвеститорите и породи опасения, че бумът при чиповете може би е към своя край.
Японският индекс Nikkei също се понижи с 0.2%, отстъпвайки от 26-годишните върхове, достигнати в предходния ден.
Вчера основните индекси на Уолстрийт продължиха ръста си от началото на годината до нови рекордни нива.
Печалбите на компаниите от индекса S&P 500 се очаква да нараснат с 11.8% през четвъртото тримесечие, в сравнение с 8-процентен ръст година по-рано, според Thomson Reuters.
Според някои инвеститорите, апетитът към риск е подкрепен от отслабването на напрежението на Корейския полуостров, след като Северна и Южна Корея се съгласиха на бъдещи преговори, провеждайки първия си официален диалог от повече от две години насам.
На валутния пазар йената запазва ръста си от предходния ден, след като Централната банка на Япония ограничи количеството на дългосрочните облигации, които изкупува.
Еврото поевтиня до 1.1945 долара, в сравнение с 1.2028 долара в края на миналата седмица, поради прибиране на печалби след големия ръст от края на миналата година.
Предприетият от Централната банка на Япония ход помогна за вдигането на лихвата по 10-годишните щатски държавни ценни книжа над върха й от декември - до 2.555%, което бе най-високото й ниво от март. За сравнение, лихвата бе на ниво от 2.482% в понеделник.
Цените на петрола продължиха ръста си, като фючърсите на щатския лек суров петрол докоснаха тригодишен връх, на фона на по-слабото предлагане заради ограниченията в производството и по-резкия спад в петролните запаси на САЩ.
Запасите на САЩ са намалели с 11.2 млн. барела в седмицата до 5 януари, достигайки 416.6 млн. барела, което е доста по-голямо понижение от очаквания от анализаторите спад от 3.9 млн. барела.
Щатският лек суров петрол се търгуваше на цена от 63.49 долара за барел, поскъпвайки с 0.9% за деня, след като преди това дори достигна 63.53 долара.
Петролът от сорта брент поскъпна с 0.6%, до 69.22 долара за барел, като цената остана близо до най-високото си ниво от средата на 2015 г.