Възходът на пазарите продължава, MSCI World Index с нов рекорд
Възходът на глобалните капиталови пазари продължава с пълна сила и във втората седмица на 2018 г. Индексът MSCI World, който следи представянето на 1653 от най-влиятелните публични компании в света, отбеляза нова рекордна стойност в четвъртък.
В седем от осемте работни дни от началото на годината той е поскъпнал с 3.3 на сто.
Седмицата е на път да приключи разнопосочно за индексите в азиатско-тихоокеанския регион. Част от тях се възползваха от позитивната инерция на Уолстрийт и добавиха към стойността си. Сред тях се нареди хонгонгският Hang Seng, който регистрира рекордно 14-о поредно повишение и все повече се доближава до върховете от 2007 г.
Историческият рекорд беше отчетен през октомври 2007 г. на ниво от 31 638.22 пункта, а към момента индикаторът се движи около 31 255 пункта, т.е. с около един процентен пункт под върха.
Акциите в Южна Корея също получиха подкрепа днес, докато силната йена натежа върху японските борсови индекси. Nikkei 225 отчете спад от 0.3%, до ниво от 23.642 пункта, въпреки че тази сутрин японската валута остана сравнително стабилна на ниво от 111.25 йени за долар.
Общо за седмицата обаче йената е на път да регистрира ръст от 1.7 на сто, след като преди няколко дни Японската централна банка намали покупките на облигации. Според институцията става въпрос за рутинна операция, но ходът засили спекулациите сред инвеститорите, че Харухико Курода и неговите колеги са на път да обявят постепенното свиване на количествените улеснения.
Това, разбира се, веднага рефлектира върху валутния курс, а той, от своя страна, се отрази негативно на капиталовите пазари в страната. Това е така, защото японската икономика е силно зависима от износа, а поскъпването на йената намалява печалбите на японските компании зад граница.
Еврото също добави към стойността си спрямо долара, след като Европейската централна банка също загатна, че може да започне да съкращава рекордния си баланс и постепенно да намалява директните финансови стимули.
В протокола от декемврийското заседание на институцията се споменава възможността от преразглеждане на монетарната политика в началото на 2018 г. Единната валута поскъпна до ниво от 1.2067 спрямо щатския долар и е на път да приключи седмицата с ръст от близо процент.
Акциите от енергийния сектор са сред най-печелившите през последните няколко дни, повлияни от поскъпването на петрола. Тази сутрин и американският лек суров петрол, и сортът Брент отчетоха лек спад, но въпреки това са на път да приключат седмицата с повишения съответно от 3.2% и 2.2%.
Една от причините за тазсутрешния спад на суровината бяха данните за търговския баланс на Китай и особено тези за вноса на петрол, които, макар и рекордни, се оказаха по-слаби от очакванията на анализаторите. Износът на Поднебесната империя за декември 2017 г. отчете ръст от близо 11%, а вносът с 4.5%.
Китай е внесъл 34 милиона метрични тона суров петрол през декември, а общо за 2017 - 420 милиона тона, или с 10% над нивата от предходната година.
Въпреки това американският лек суров петрол поевтиня с 0.6%, до ниво от 63.39 долара за барел, а сортът Брент с 0.3%, до 69.08 долара, след публикуването на данните.