Как Илон Мъск харчи богатството си от 21 млрд. долара
Илон Мъск е милиардер, който може да се превърне в най-богатия човек в света през следващите 10 години.
Въпреки това 46-годишният предприемач, който е изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, както и съосновател на OpenAI, посочва, че ще бъде щастлив, едва когато хората намерят начин да колонизират Марс. Това е нещо, което попада сред амбициозните цели на Мъск.
Предприемачът притежава нетно богатство от 21.5 млрд. долара, като всяка година отказва да прибере минималната си годишна заплата в Tesla от 56 хил. долара.
В началото на тази седмица Tesla обявиха, че няма да плащат възнаграждение на своя изпълнителен директор през следващите 10 години. Вместо това от компанията са поставили цели, при чието изпълнение Мъск ще получава солидни бонуси.
Крайната цел е Tesla да достигне пазарна капитализация от 650 млрд. долара. Ако това се случи, Илон Мъск ще задмине Джеф Безос, основател на Amazon, като най-богат човек в света.
До тогава обаче има много време и много работа. Известен като работохолик, Мъск не се слави с големите харчове за ваканции и странни хобита. Вместо това предприемачът прекарва повечето от своето време във офисите и заводите на компаниите, които ръководи .
Как Мъск е натрупал своето богатство и как харчи парите си? Отговор на тези въпроси търси изданието Business Insider.
Мъск е роден и израснал в Южна Африка. Още от малък той е привлечен от програмирането. Когато е едва на 12 години, той продава своята първа видео игра за 500 долара.
Точно преди да навърши 18-годишна възраст, Мъск се мести в Канада, където работи редица неща, които могат да се определят като тежък физически труд.
Сред тях са прибиране на зърно, рязане на дървета, както и чистене на котелното помещение на мелница за 18 долара на час – доста впечатляващо заплащане за 1989 г.
Следващата стъпка на Мъск води до свиване на надницата му до 14 долара на час, но за сметка на това младежът открива нови хоризонти заедно с брат си Кимбъл. Двамата започват стаж във финансовата институция Bank of Nova Scotia.
Веднага след като Мъск става студент в Queens University през 1990 г., той започва да си докарва допълнителни средства, продавайки части и цели компютри на другите младежи в университета.
„Правех неща, които да отговарят на техните нужди, като машина за игри или прост текстов процесор, които струват по-малко, отколкото в магазина”, спомня си милиардерът.
След две години Мъск се премества в University of Pennsylvania, където е приет с частична стипендия.
За да покрива разходите си, той и негов приятел започнали да отдават къщата си под наем през уикендите на други младежи, искащи да си спретнат купон. Таксата била 5 долара, давани за вход в къщата.
„Това беше моят начин в колежа, който можеше да ми докара цялата сума, необходима за наема само в рамките една нощ”, разказва той.
Мъск получава бакалавърска степен по физика и икономика от Wharton School, след което постъпва в Stanford, където да преследва PhD степен.
Минават само няколко дни във висшето учебно заведение, преди Мъск да реши да го напусне и да основе свой интернет стартъп заедно с брат си. Така се появява компанията Zip2, който търгува със софтуер, представляващ градски наръчник за вестници.
Бизнесът започва и благодарение на 28 хил. долара финансиране, осигурено от техния баща.
4 години по-късно, през 1999 г., двамата братя продават Zip2 за 307 млн. долара, което носи лично на Мъск 22 млн. долара. Той инвестира повече от половината за създаването на X.com, където е съосновател.
Компанията представлява онлайн банкова услуга. Бързо, бързо фирмата се слива с техен конкурент и така се ражда PayPal, където Мъск е най-едрият акционер.
През 2002 г. eBay придобива PayPal и Мъск продължава напред с нови 180 млн. долара в личната си сметка.
След този успех Илон Мъск поглежда към Космоса, като основава новата си компания SpaceX. Няколко години по-късно той става и съосновател на Tesla и SolarCity. Успехът на тези компании превръща Мъск в милиардер, но преди да се случи това, предприемачът усеща какво е да бъдеш разорен.
През 2008 г. той се развежда с първата си съпруга, която получава сериозна част от неговото богатство. Година по-късно Мъск сам посочва, че изпитва финансови затруднения и живее с пари назаем от приятели, опитвайки се да вдигне бизнеса си на крака.
Когато Tesla дебютира на капиталовите пазари през 2010 г., богатството на Мъск бързо започва да се умножава. През 2012 г. той попада за първи път в списъка на Forbes на най-богати хора в света с нетно благосъстояние от 2 млрд. долара. 5 години по-късно Мъск вече притежава 20.4 млрд. долара – сума, която не се срамува да харчи.
Изпълнителният директор има недвижимо имущество за над 70 млн. долара в елитния квартал на Лос Анджелис Bel-Air. Последната му покупка на жилище се равнява на 24 млн. долара, като имотът все още не е завършен.
Мъск започва да пазарува в Bel-Air в края на 2012 г., когато купува имот с площ 1.67 акра за 17 млн. долара. Имението с площ около 2000 квадратни метра разполага с две библиотеки, личен киносалон, фитнес и изба за вино.
Като лидер на една от най-популярните автомобилни компании в света, Мъск има слабост към колите.
През 2013 г. той плаща 920 хил. долара на аукцион за автомобила Lotus Esprit, който е сниман във филмите за Джеймс Бонд. Мъск притежава и две коли с класически двигател с вътрешно горене - Ford Model T и Jaguar E-Type Series 1 Roadster.
Въпреки че има сериозни средства, Мъск не е фен на разточителните ваканции. Ако трябва да сме по-точни – милиардерът не харесва каквито и да е било ваканции.
През 2015 г. той посочва, че е имал едва две почивни седмици, откакто SpaceX съществува, или с други думи – две седмици почивка за 12 години. Смята се, че Мъск работи между 80 и 90 часа седмично.
Въпреки това, той винаги намира време за своите деца. „Аз съм доста добър баща”, казва той.
„С децата съм по половин седмица и прекарвам доста време с тях. Взимам ги с мен и когато ходя до града”, споделя милиардеърт. Според негова публикация в Twitter от 2014 г., Мъск и петте му синове си имат традиция всяка година да ходят на къмпинг.
През 2012 г. се включва в обещанието на най-богатите хора в света, наречено Giving Pledge, което означава, че ще дари голяма част от богатството си по време на живота си.
Мъск прави редица дарения, свързани с каузи, които го вълнуват. Сред тях е и дарение на стойност 10 млн. долара на Future of Life Institute с цел създаване на регулация, касаеща изкуственият интелект.
В края на краищата, милиардерът има хобита, като всеки обикновен човек – слушане на музика, игра на видеоигри и четене на книги.
„Разпускане с децата, срещи с приятели, нормалните неща”, казва той. „Понякога полудявам в Twitter, но обикновено е свързано повече с работа”, добавя милиардерът.