В една или друга степен, сезонното понижаване на настроението е характерно за 1/3 от населението на северните страни. Това състояние е четири пъти по-често срещано при жените, отколкото при мъжете.

Причината за това, смятат учените, е промяната в циркадните ритми – цикличните колебания на интензивостта и скоростта на биологическите процеси в човешкото тяло, които са характерни за деня и нощта.

Когато последните са еднавко тъмни, организмът престава да разбира кога е време да се ляга и кога да се работи. Това води до нарушаване на функциите на невромедиаторите – серотонина и допамина. Дефицитът на тези хормони човек усеща като загуба на радостта от живота.

Как се борят със зимното мрачно настроение в страните, където слънцето рядко се среща през зимата?

Финландия

Един от най-ефективните начини за борба с пониженото настроение на финландците е сауната. Поради това тя се среща във всеки дом.

Освен това в тази страна е традиция още от бебета хората да приемат целогодишно витамин D. Ако през зимата някой усети умора, първата му работа е да повиши дозата.

Разбира се, във Финландия се занимават и активно със зимни спортове. През уикенда всеки е навън – парковете и планините са пълни с хора.

Дания и Норвегия

Сега трудно ще се намерят хора, които да не са чува ли за хюго - датската система за уют. Това не е способ за борба със зимата, а начин да я заобичате. Седнете близо до камината, запалете свещи, прочетете книга, пригответе си вкусен десерт, увесете на стените картини в топли тонове.

Според автора на хюго – Майк Викинг, това е опит да направим всеки ден щастлив. Със зимата не бива да се борим, трябва да я заобичаме.

Швеция

По оценки на експерти, от сезонно понижаване на настроението в Швеция страдат около 19% от населението. През 2015 г. в едно от училищата в Малмьо решиха да пробват да ободряват учениците с помощта на ярка светлина – една от учебните стаи е оборудвана с лампи с ефект „слънчева светлина“.

След 2 седмици изследователите регистрирали подобряване на качеството на съня и повишаване на бодростта на учениците в специалната стая, сравнено с връстниците им в другите стаи.

Със зимната депресия шведите се справят и с помощта на спорта и фика- традицията да се събират на големи компании в кафенета и да се черпят със сладки и бисквити.