Ръстът при лихвите по облигациите натежа над азиатските акции
Азиатските акции продължиха да отстъпват от рекордните си нива днес, след като ръстът на лихвите по държавните облигации в световен мащаб оказа влияния върху книжата. В същото време доларът се стабилизира преди решението на Федералния резерв.
В първото си Обръщение към нацията, откакто стана президент на САЩ, Доналд Тръмп призова републиканци и демократите да работят за компромиси по отношение на имиграцията и инфраструктурата и да приложат законодателство, което генерира най-малко 1.5 трлн. долара за нови инфраструктурни инвестиции.
Пазарната реакция на обръщението на Тръмп бе ограничена.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI увеличи загубите си от предходния ден, губейки 0.2%, след като в понеделник достигна рекордно ниво.
Южнокорейският индекс KOSPI нарасна с 0.3%, а японският Nikkei изгуби 0.1%.
Хонконгския Hang Seng записа спад от 0.55%, докато шанхайският основен индекс отстъпи с 0.6%.
Ръстът на лихвите по щатските дългосрочни облигации до близо четиригодишни върхове оказа негативен ефект върху ръста на Уолстрийт.
Щатските индекси записаха понижения във втори пореден ден, като Dow Jones регистрира най-големия си двудневен спад от септември 2016 г., след като бе подложен на натиск от страна на акциите на компаниите от сектора на здравеопазването и от ръста на лихвите по държавните облигации.
По-високите лихви влияят негативно на акциите, защото увеличават разходите на компаниите за вземане на средства назаем и намаляват апетита към риск. По-високите лихви също така представляват нова алтернатива за инвеститорите, които може да решат да пренасочат част от парите си от акции към облигации.
Лихвата по щатските 10-годишни облигации вчера докосна 2.733%, което бе най-високото ниво от близо четири години, докато лихвата по 30-годишните облигации се повиши до най-високото си ниво от май 2017 г.
Лихвите нараснаха след началото на двудневната среща на Федералния резерв във вторник, която би могла да предложи индикации за възгледите на банката по отношение на състоянието на икономиката и вдиганията на лихвите.
Доларът не успя да получи съществена подкрепа от по-високите лихви по облигациите, тъй като нагласите за избягване на риска облагодетелстваха други валути, като японската йена.
Доларът отчита лек ръст спрямо йената - до 108.900. Преди това щатската валута за кратко поскъпна до 109.095 йени.
Еврото бележи повишение от 0.15% до 1.2420 долара, увеличавайки ръста си от вчера.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 89.106 пункта, след като се отдалечи от достигнатото в петък дъно от 88.438 пункта.
Избягването на риска се отрази негативно и на петрола. Фючърсите на щатския лек суров петрол увеличиха загубите си от вчера от 0.9% до 63.94 долара за барел.
След като бе подкрепена от поевтиняването на долара, цената на петрола нарасна до 66.66 долара за барел в четвъртък, което бе най-виското ниво от декември 2014 г.
Петролът от сорта брент поевтинява с 1%, до 68.34 долара за барел.