Държавите, в които най-трудно се събират задължения
Саудитска Арабия и Обеднинените арабски емирства (ОАЕ) са страните, в които най-трудно се събират неплатени задължения, сочи нов доклад на Euler Hermes.
От застрахователя в сферата на търговските кредити са анализирали процесите за събиране на задължения в световен мащаб и са изготвили класация. Китай, Русия, Малайзия и Южна Африка също отчитат лоши резултати, влизайки в категорията “особено голяма”, по отношение на сложността на събирането на задължения, пише FT.
Страните от Западна Европа се представят по-добре, като Швеция оглавява класацията, следвана от Германия, Ирландия, Финлaндия и Нидерландия.
От Euler Hermes застраховат своите клиенти срещу риска от това техните длъжници да не мога да изплатят задълженията си. Като част от процеса, компанията събира задължения от тяхно име и разполага с 400 събирачи на дългове в 35 държави.
Проучването е базирано на опита на тези събирачи на задължения в 50 държави, които съставляват 90% от световния БВП.
Според Дженифър Баерт, която оглавява дейността по събиране на задължения в Euler, трудностите идват от три сфери — условия по плащане, съдебно практики и регулации, свързани с изпадането в неплатежоспосожност.
“В ОАЕ, Русия и Саудитска Арабия сроковете за плащане за доста дълги. В ОАЕ е над 60 дни . . . В ОАЕ очаквахме много от новия закон за неплатежоспособността през 2016 г., но засега той не оправдава очакванията за улесняване на събирането на задължения.”
“В Саудитска Арабия плащането трябва да стане в 90-дневен срок, а съдебните процедури са продължават изключително дълго и не гарантиртат успех. Те също така са скъпи и трудни за прилагане,” добавя Баерт.
Събирането на задължения в Китай се усложнява от административната структура на страната. “Има много провинции и езици, като всяка от тях рапзолага с различна система, което пречи на бързото събиране на задължения.”
САЩ се нарежда в средата на класацията с по-ниски резултати от държави, като Сенегал, Колумбия и Бразилия. Според Баерт събирането на задължения в САЩ “далече не е просто”, тъй като съдебната система е особено сложна, а процедурите по неплатежоспособност дават относително предимство на длъжниците.
Регулациите на ЕС са помогнали на страните членки на съюза да постигнат относително високи резултати. Осем от първите 10 страни в класацията са част от съюза. Според Баерт, много от тези страни също така имат ефективни съдебни системи с бързи процедури, които улесняват събирането.
“Усложненията, свързани с неплатежоспособността, определено са по-голямо предизвикателство в Близкия Изток, отколкото в Западна Европа. Най-честият проблем, който се споменава за почти всички страни, е малката вероятност за събиране на задължение, след като процедуреите за неплатежоспособност вече са били задействани.”
България не е включена в класацията на Euler Hermes. В същото време Румъния заема 35-о място, а Гърция е наредена на 32-а позиция. Полша, Чехия Унгария и Словакия заемат 30-о, 26-о, 25-о и 22-о място, респективно.