Сривът на Уолстрийт потопи и азиатските пазари
Азиатските акции и щатските индексни фючърси потънаха днес, на фона на отчетения вчера най-голям срив на Уолстрийт от 2011 г. насам, след като вярата на инвеститорите във факторите, които подкрепяха бичите пазари, започна да се пропуква.
Фючърсите на S&P паднаха с 2.5% до близо четиримесечни дъна в азиатската сесия, увеличавайки до 12% загубите си от рекордното ниво, достигнато само преди седмица.
Ден след като падна с 1.6% азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 3.5% до едномесечно дъно, което би било най-големия му спад от повече от година и половина.
Японският Nikkei падна с 5.6%, докато тайванският основен индекс губеше 5.3% по-рано през деня.
Австралийският основен индекс падна с 3.0% до най-ниското си ниво от октомври. Спадът при южнокорейския KOSPI също бе от 3 на сто.
Сривът дойде след като щатските индекси вчера отчетоха сериозни понижения в една силно волатилна сесия. Dow Jones губеше близо 1 600 пункта по време на сесията, което е най-голямото му понижение в историята, преди в крайна сметка да затвори с 1175 пункта, или 4.6%, надолу. Спадът дойде на фона на опасенията на инвеститорите около нарастващите лихви по държавните облигации и потенциалния ръст на инфлацията.
“Обемът на разпродажбите, които наблюдаваме е нормален. Скоростта, с която се случват обаче не е нормална,” казва Майкъл Първс, старши анализатор в Weeden & Co в Ню Йорк.
“Къде ще приключи пазарния срив? Смятам, че сме доста близо до пика в разпродажбите. Мисля, че сме доста близо. Фундаментите са доста добри. Единственото нещо, което е наистина различно, е че лихвите по държавните облигации скочиха до 2.8%.”
Индексът S&P 500 вчера изгуби 4.1%, а спадът при Dow Jones бе от 4.6%, което бяха най-големите им понижения в процентно изражение от август 2011 г.
Причината за разпродажбите бе рязкото повишение в лихвите по щатския дълг след изнесените в петък данни, които показаха, че заплащането в САЩ нараства с най-бързи темпове от 2009 г., което пък породи опасения за по-висока инфлация, а с нея и евентуално по-високи лихви.
Лихвата по 10-годишните щатски облигации нарасна до 2.885% вчера, което бе най-високото й ниво от четири години. Повишението е с 47 базисни пункта над нивото от 2.411% от края на 2017 г.
Сериозният спад в цените на акциите обаче предизвика обръщане на посоката и в азиатската сесия днес лихвата падна до 2.685%.
Индексът на волатилността на CBOE скочи от 20 на 30.71 пункта, което бе най-високото му ниво от август 2015 г.
Европейските акции също записаха сериозни спадове вчера, като германският индекс Dax падна до 4-месечно дъно.
В желанието си да ограничат риска, инвеститорите закриват позициите си и при други активи, в това число на валутния пазар, където популярен ход напоследък бяха продажбите на долара спрямо еврото и други валути.
Еврото поевтиня до 1.2358 долара, недалеч от достигнатото през миналата седмица дъно от 1.2335. Пробив на това ниво може да доведе до по-нататъшна корекция след поскъпването до 3-годишен връх от 1.2538 долара в края на миналия месец.
Доларът губи 0.3% до 108.69 спрямо йената, която често е използвана за валута убежище. Щатската валута записа спад от 1% спрямо йената в понеделник.
Биткойнът също не бе пощаден при разпродажбите, падайки до 12-седмично дъно от 6 400 долара. Това представлява 67.5-процентен спад от рекордното ниво от 19 666 долара, достигнато на 17 декември.
Цените на петрола също отчетоха понижения като фючърсите на брента поевтиняха до едномесечно дъно от 66.90 долара за барел. За последното цената на брента бе 67.02 долара за барел.
Фючърсите на щатския лек суров петрол се търгуват на цена от 63.56 долара за барел, отчитайки спад от 0.8% в азиатската сесия.