Какво да ядете, ако държите да нахраните мозъка правилно?
Като общество сме свикнали да приемаме, че нашата диета оформя талията ни. Но много от нас забравят, че същата тази диета храни мозъка ни и че веществата, които му осигуряваме, оформят нашите мисли и действия.
Ден след ден храните, които ядем, се разграждат на хранителни вещества, които попадат в кръвта, а от там се пренасят в мозъка. В сивото вещество те активират клетъчните реакции и се превръщат в самата тъкан на нашите мозъци.
Мозъкът е най-гладният орган в организма, който консумира повече от 20% от общото количество енергия в тялото ни. В същото време, нашите мозъчни клетки са незаменими.
За разлика от останалата част от тялото, където клетките непрекъснато се регенерират, по-голямата част от мозъчните клетки остават едни и същи през целия ни живот - което означава, че те се нуждаят от допълнителни грижа и храна.
Изследвания от ново поколение показаха, че някои храни защитават мозъка от увреждане, съобщава The Guardian. Не е изненадващо обратното - други храни вредят на мозъка, забавят реакциите ни и увеличават риска от когнитивен спад.
И така, какво означава това за дневното ни меню, ако искаме да оптимизираме здравето на сивото ни вещество?
Мастни киселини
Това са специфичен вид мазнини, наречени полиненаситени мастни киселини, по-познати като омега-3.
Мазните риби, като сьомга, скумрия, аншоа и сардини, са най-добрият естествен източник на този вид мазнини, от които мозъкът се нуждае през целия си живот.
Когато рибата не е опция, ленените и чиа семената са добри алтернативи.
Глюкоза
Съществуват специфичен вид въглехидрати, наречени глюкоза. Глюкозата е единственият източник на енергия за мозъка, така че е от решаващо значение той да получава достатъчно от нея.
Храни, които са естествено богати на глюкоза и в същото време съдържат достатъчно фибри, за да стабилизират нивата на кръвната захар, са цвекло, киви, пълнозърнести храни, сладки картофи и лук.
Суровият мед, кленовият сироп и кокосовата захар също са добри източници на глюкоза.
Витамини и минерали
Всички видове витамини и минерали хранят мозъка, особено тези с антиоксидантни свойства, като А, С, Е, селен, желязо, мед и цинк.
Плодовете и зеленчуците са най-добрият естествен източник на тези вещества: заложете на портокал, грейпфрут и ябълки, които са сладки, но имат нисък гликемичен индекс.
Листните зелени и кръстоцветните зеленчуци (броколи, зеле, спанак, глухарче), както и други зеленчуци, като лук, моркови, домати или тиквички, са пълни с витамини, минерали, фибри и хранителни вещества за здрава нервна система.
Зехтин (екстра върджин)
Не на последно място, зехтинът е храна за мозъка, тъй като е зареден с хранителни вещества, спиращи стареенето, като омега-3 и витамин Е.
Витамин Е е особено важен за предпазване от деменция. Големи проучвания в САЩ и Европа установиха, че възрастните хора, които консумират повече от 16 мг дневно витамин Е, са с 67% по-нисък риск от развитие на деменция, в сравнение с тези, които не си набавят подобно количество от храната.
Рискът от деменция е допълнително намален чрез приемане на витамин Е в комбинация с витамин С. И двата витамина предпазват мозъчните клетки от вредните ефекти на токсините и свободните радикали, докато витамин Е има допълнителна полза, увеличавайки количеството кислород, с което мозъкът се снабдява.
Забранените храни
В същото време, някои храни са големи врагове на мозъка. Те включват продуктите на веригите за бързо хранене, пържени храни, като риба и чипс, мазни храни, като червено месо, свинско месо и млечни продукти с високо съдържание на мазнини, и най-вече преработени храни, пълни с транс мазнини и рафинирана захар, като торти, бисквити, готови ястия и замразена пица, както и много закуски.
След това идват всички видове маргарини и преработени сирена, както и преработени меса, включващи салам и кренвирши. Колкото повече от тези храни консумирате редовно, толкова по-висок е рискът от когнитивен спад и деменция.
Многобройни проучвания показват, че хората, които консумират едва 2 гр дневно трансмазнини, се характеризират с два пъти по-висок риск от тези, които ядат по-малко. Изследванията показват още, че мнозинството от участниците в тях приемат двойно повече от 2 гр.
Гените не са съдба
Извън оформянето на мислите, настроението и паметта ни, диетата играе ясна и определяща роля за застаряването на мозъка и риска от развитие на Алцхаймер - най-често срещаната форма на деменция, която засяга 46 милиона души по света (и се очаква да засегне 130 милиона до 2050 г.) ,
Повечето хора възприемат болестта на Алцхаймер като неизбежен резултат от лошите гени, стареенето или и двете.
Повечето от тях обаче не осъзнават, че по-малко от 1% от населението развива болестта поради генетична мутация. Тези мутации са много редки, както и техният резултат: ранно начало и особено агресивна форма на Алцхаймер, която се развива, когато хората навършат 30, 40 и 50 години.
Но по-голямата част от населението не носи тези мутации, така че реалният риск за останалата част от нас просто не се определя от нашите гени.
Последните открития са навели учените на мисълта, че гените зареждат пистолета, но начинът на живот дърпа спусъка.
Най-малко една трета от случаите на Алцхаймер могат да бъдат предотвратени, като се подобри начинът на живот: повиши се физическата активност, мозъкът се стимулира интелектуално непрекъснато и разбира се, диетата ни е здравословна.