Голямо IPO се задава на европейския пазар
Една от най-големите европейски компании скоро ще предприеме процедура по първично предлагане на акции (IPO).
Германският конгломерат Siemens обяви, че планира да листне своето подразделение Siemens Healthineers, развиващо бизнес в сферата на здравеопазването, в рамките на първата половина на тази година.
Siemens ще остави за себе си мажоритарния дял от дъщерната си компания, предава CNN.
Siemnes Healthineers е компания, специализирана в производството на диагностично оборудване, използвано в болниците.
IPO-то ще бъде осъществено на Франкфуртската фондова борса, като се очаква да оцени компанията на стойност в размер 40-50 млрд. долара.
Siemens Healthineers има 47 хил. служители и годишни приходи в размер на близо 14 млрд. евро.
Мартин Щайнбах, партньор и ръководител IPO услуги към EY, посочва, че ситуацията е добра за IPO, тъй като световните капиталови пазари са надмогнали волатилността.
„Тези мега сделки са също така и сигнал за други IPO кандидати“, казва той.
Даниел Кънлиф, борсов анализатор в Liberium, посочва, че IPO-то ще даде повече незaвисимост и мащаб на Healthineers за евентуални придобивания.
„Поради това реално го правят. Въобще не е защото излизат от здравеопазването. Има много консолидация в сектора“, казва анализаторът.
Според Кънлиф, IPO-то ще набере инвестиции в размер на 10 млрд. евро, ако Siemens продадат 25% дял от компанията.
Това може да издигне IPO-то като най-голямото в Германия от това на Deutsche Telekom от 1996 г.
За последно Европа видя подобни големи IPO-та, когато през 2006 г. Rosneft се листна на борсите в Лондон и Москва, а през 2011 г. Glencore's дебютира като публична компания в Лондон и Хонгконг.
Най-голямото IPO в Европа през 2017 г. бе това на италианския производител на автомобилни гуми Pirelli, който набра чрез местната фондова борса 2.8 млрд. долара.
Healthineers посочват, че очакват солиден ръст на бизнеса си през идните години поради ефектите, свързани със застаряващото население, увеличението на хроничните заболявания, както и засилване на търсенето от развиващите се пазари.