Приложението на ливански милиардер най-сваляно в 18 държави
Докато Facebook продължава да получава критики за евентуалната си роля във външното вмешателство на президентските избори в САЩ, един друг вид социална мрежа - Vero, се изкачи до върха в класациите, поставяйки съоснователя й, който е ливански милиардер, живеещ в Рияд, под светлината на прожекторите.
Тази седмица Vero се превърна в едно от най-сваляните социални приложения, както в Apple App Store, така и в магазина за устройствата с Android - Google Play. Приложението за първи път се изкачи до номер едно в понеделник.
Според компанията App Annie, вчера Vero е било най-сваляното социално приложение в 18 държави по света, сред които САЩ, Великобритания, Испания и Франция, преди още да достигне 1 милион потребители.
Засега остава неясно защо основаната през 2015 г. Vero изведнъж набра такава популярност тази седмица. Тя има средна оценка 2 от 5 възможни звезди и в двата магазина за приложения.
Съоснователят на приложението Айман Харири е син на бившия ливански премиер Рафик Харири, който бе убит през 2005 г., докато все още беше на власт. Неговият брат Саад Харири също е милиардер и е настоящият премиер на Ливан.
Vero използва малко по-различен бизнес модел. Приложението, в крайна сметка, ще разчита на годишна такса от потребителите, вместо да събира пари от реклама. Компанията все още не е решила какъв ще бъде размерът на таксата.
“Нашият модел с абонамент ще ни позволи да не прибягваме до реклами във Vero и да се концентрираме единствено върху предлагането на най-доброто изживяване за потребителите, вместо да търсим начини да се извличаме пари от тяхното поведение,” се казва на уебсайта на Vero.
От Vero първоначално обещаха да премахнат годишната такса до живот за първите 1 млн. потребители. На 21 февруари компанията написа в Twitter, че има технически проблеми поради големия брой регистрации, но все още не е достигнала 1 млн. потребители.
След като имаха технически проблеми в продължение на няколко дни, от Vero обявиха на 28 февруари, че са преминали границата от 1 милион потребители, но заради техническите проблеми премахването на таксата доживот ще важи за всички нови потребители, до следващо уведомление от компанията.
Приложението позволява на потребителите да групират контактите си в различни категории, за да могат да контролират настройките си за споделяне. “Повечето социални мрежи ограничават всички до приятел или последовател,” се казва на уебсайта на Vero.
“Това ни насърчава да споделяме само части от живота си, които смятаме, че са най-интересни. Когато можете да контролирате кой какво да вижда, можете да се държите по-естeствено, което, според нас, е по-добре за вас.”
От Forbes оценяват състоянието на Айман Харири на 1.3 млрд. долара. Той наследява дял в базираната в Саудитска Арабия строителна компания на покойния си баща Saudi Oger, който впоследствие продава на своя брат Саад през 2015 г.
Saudi Oger спря дейност през юни 2017 г. Строителната компания не бе плащала от 2015 г. на служителите си, сред които има френски инженери и хиляди работници от Южна Азия. Правителството на Садутска Арабия бе принудено да се намеси и да изплати тези заплати.
През 2017 г. Айман Харири продаде за 530 млн. долара 42-процентен дял в GroupMed - семейна холдингова компания с инвестиции в банковия и застрахователния сектор и в сектора на недвижимите имоти в седем държави в Близкия изток и Европа.
Харири ръководи инвестициите си в технологични стартъп компании чрез базираната в Ню Йорк Red Sea Ventures.