Големите мултинационални компании плащат значително по-малко данъци спрямо периода от преди финансовата криза, която настъпи през 2008 г.

Десетилетието на правителствени усилия за свиване на дефицита и реформиране на данъчната система изглежда е подминало големите компании, сочат изчисления на Financial Times.

Ефективната данъчна ставка - дялът от печалбата, който отива за данъчни плащания, според отчетите на компаниите, е спаднал с 9% (два процентни пункта) спрямо 2008 г. насам.

Това се случва на фона на усилията на националните правителства да пресекат практиките за избягване на данъци. Смъкването на корпоративните данъци в отделните държави обяснява само половината от отчетения спад в данъчните задължения, което означава, че мултинационалните компании успяват да изпреварят усилията за затягане на данъчната събираемост.

FT е изготвил изводите си на база преглед на финансовите отчети от последните 25 години на 10-те най-големи публични компании по размер на пазарната им капитализация във всеки от деветте сектора.

Данъчните задължения на 10-те мултинационални компании с най-много налични средства държани в чужбина също попадат в сметката.

Резултатът от всичко това показва, че корпоративният принос към публичните финанси е намалял спрямо 2008 г. като пропорция от печалбите.

Ефективна корпоративна данъчна ставка по сектори (%); източник: FT, S&P Capital IQ

В дългосрочен план картинката е още по-интересна, тъй като ефективните корпоративни данъчни ставки са намалели с 1/3 спрямо 2000 г., от 34% до 24%.

По думите на Михир Десай, професор по финанси и право в Харвардския университет, въпреки че има видими и шумни кампании за затягане на данъчната събираемост, през периода се наблюдава сериозно смъкване на данъчните ставки, както и практики за данъчни облекчения в сферата на интелектуалната собственост, които влияят на динамиката на данъчната събираемост.

„Наречете го велика ирония или лицемерие, но определено е едното от двете“, казва Десай.

От периода на финансовата криза до сега средната ефективна данъчна ставка е намаляла с около 13% за най-големите технологични и индустриални компании, сочи проучването на FT.

Данните показват, че през периода в държавите от Организация за икономическо сътрудничество и развитие се наблюдава тенденция за смъкване на корпоративните данъчни ставки, на фона на повишаване на данъчната тежест за потребители и работници.

От 2008 г. държавите са намалили основните си корпоративни данъчни ставки с 5%, докато осигуровките, свързани с пенсионната система, са нараснали с 6%, сочат изчисления на база данните на KPMG.

„Това е състезание между правителствата и не виждам как някога ще спре“, казва Майкъл Деверю, професор по корпоративно облагане в Оксфордския университет. По думите му, последното смъкване на основните корпоративни данъчни ставки в САЩ ще подхване горепосоченото състезание.

Европейският комисар по данъчната политика Пиер Московиси посочва, че държавите имат свободата да определят сами корпоративните си данъци, но подчертава, че ще е нужна международна данъчна реформа.

„Нека не правим грешка: не основните корпоративни данъчни ставки провокират данъчно избягване и агресивно данъчно планиране. Това идва от схеми, които улесняват прехвърлянето на печалбите“, казва той.

Политическата вола за пресичане на тези практики за прехвърляне на печалбите в страни с ниски данъчни ставки е силна, още повече, че в светлината на прожекторите попаднаха компании, като Apple, Google и Amazon.

Данните показват, че много големи технологични компании плащат значително по-ниски данъци върху печалбата си, натрупана в чужбина, отколкото върху тази, генерирана на домашните си пазари. Самите компании посочват, че не нарушават законите и плащат толкова, колкото се изисква.

Към края на миналата година американските компании притежаваха близо 2.6 трилиона долара под формата на необложени налични средства, които се съхраняват в чужбина, сочат данните на Института по данъчно облагане и икономически политики.

Данъчните промени, които въведе Тръмп, обложиха тези пари с еднократен данък в размер на 15.5%. На фона на това, САЩ намали корпоративния данък от 35% на 21%.

Еднократният данък донесе на Вашингтон приходи в размер на 400 мрлд. долара, но смъкването на основната корпоративна данъчна ставка спести на бизнеса 500 млрд. долара.



източник: FT