Ежедневният навик, който ни тласка към депресията
Съгласно изследване, проведено през ноември 2017 г. , средностатистическият американец проверява телефона си на всеки 12 минути или 80 пъти дневно. Този безобиден ежедневен навик е по-опасен, отколкото предполагате. Той се е развил в съвременното общество по конкретен начин, пише My Domaine.
Социалните мрежи като Facebook и Instagram са създадени за монополизация на нашето внимание.
„Всеки път, когато някой хареса или коментира съобщение или снимка, ние предоставяме на потребителя, който получава известието, малка доза допамин“, призна преди време президентът на Facebook Шон Паркър. С други думи коментарите в Instagram или Facebook провокират същата реакция в мозъка, каквато сексът и храната. Това е направено умишлено.
Следите от тази зависимост, водеща в крайна сметка до усещането на безпокойство и депресия, може да се открият навсякъде.
За мен има два тревожни сигнала, казва авторът на бестселъра Thrive, журналистът Ариана Хъфингтън.
Първоначално се оглеждах и наблюдавах как все повече хора игнорират околните, тъй като са потопени в своите телефони. Вторият сигнал са данните, показващи последствията върху нашето психично здраве, казва Хъфингтън.
Например от 1999 до 2014 г. нивото на самоубийствата в САЩ се е увеличило с 24%. Все по-разпространени са депресията и тревожността сред младежите. От 2005 до 2014 г. броят на тийнейджърите, които са с диагноза депресия, е нараснал с 37%.
Това не означава, че нашите навици в социалните мрежи пряко провокират тези резултати, но тези цифри – това са сигнали за криза в нашата култура, където се наблюдава засилване на жаждата за реално общуване, казва журналистът.
Цифровата комуникация по своята същност води до изолация, разказва психологът и експерт по зависимост от технологиите Джени Йип.
Макар да се усещате „свързани“ с помощта на текстовите съобщения или коментарите в социалните мрежи, вие може да останете доста чужди с хората в реалния живот. Като резултат реалното общуване става по-малко значимо, а то е много важно за децата и тийнейджърите.
В качеството на пример Йип дава постоянното проверяване на смартфона по време на семейна вечеря.
„Смартфоните и социалните мрежи ни откъсват от настоящия момент. Уведомленията на телефона ни или от социалните мрежи може да заменят фактическото човешко взаимодействие до такава степен, че човек започва да избягва реалните действия, оставайки в онлайн реалността“, казва психологът.