Как да намалите зависимостта си от смартфоните
Тони Фадел, който някога ръководеше проекта iPod в Apple, е силно обезпокоен от влиянието на своя бивш работодател върху различните сфери от ежедневния живот. Това пише самият инженер в своя Twitter, коментирайки изискване на инвеститорите да се разширят възможностите на режима за родителски контрол в iOS.
По думите на Фадел, много по-страшен е фактът, че възрастните, които трябва да бъдат пример за по-младите, са зависими от смартфоните дори повече, отколкото децата им.
Зависимостта на зрелите хора от смартфоните не е никак по-малка, отколкото тази на децата, пише Фадел.
Например възрастните британци средно прекарват по 8 часа дневно, гледайки в екрана на смартфона си или компютъра си. Ние не виждаме границата, която минава между използване на устройствата по предназначение и зависимост, категоричен е експертът.
Тази опасност се състои в това, че няма на кого да кажем „достатъчно“, когато нещата стигнат твърде далеч, допълва той.
Смарт часовници, смартфони, социални мрежи – всички те стигнаха далеч в своето влияние над нас. Поради това техните създатели носят голяма отговорност за човешката зависимост и са просто задължени да помогнат за справяне с проблема, убеден е Фадел.
Би било добре, ако приложението „Здраве“ от Apple проследяваше не само физическата активност, но и цифровата, напомняйки в критични моменти за това, че е време да се спре.
В края на краищата, казва Фадел, самите създатели на мобилни платформи следва сами да ни ограничат в използването на техниката.
„В операционните системи задължително трябва да се появат режими за еднозначно използване“, разсъждава той.
По думите му, ако четем книга на своя таблет или слушаме музика, не бива до нас да стигат уведомления за получени съобщения във Facebook, пощата и т.н.