6 устройства, които не бива да купувате през 2018 г.
Умният багаж е едно от най-популярните устройства на пазара днес, но скоро потребителите могат да си навлекат проблеми, ако опитат да пътуват с него, пише MarketWatch.
American Airlines стана първата авиокомпания, която въведе мерки относно тези високотехнологични продукти. Сега пътниците ще трябва да изваждат батериите от умния багаж, преди да го чекират. Ако това е невъзможно, чантата трябва да бъде внесена в самолета като ръчен багаж, а батериите да бъдат изключени.
След това Delta Air Lines и Alaska Airlines въведоха сходни изисквания, а United Continental и Southwest Airlines планират да последват примера им.
Какво налага забраната на умния чекиран багаж? Умният багаж обикновено има USB портове за зареждане на мобилни устройства, GPS за проследяване на изгубени чанти и електронни заключалки. Продадени са хиляди такива чанти, но проблемът е, че литиево-йонните им батерии могат да се възпламенят.
Това съвсем не са първите продукти, на които се налагат ограничения при полети заради батериите им. „Това се случи и с ховърбордовете“, казва Къртни Йесперсен, експерт по спестяванията на потребителите в сайта за лични финанси NerdWallet. Самобалансиращите се скутери също бяха забранени заради притеснения от възпламеняване.
„Ако не сте от тези хора, които искат да имат нещо веднага, добре е да почакате малко. Вижте как се възприема устройството, кои са недостатъците му. Позволете първо други хора да го тестват“, допълва Йесперсен.
Ограниченията на авиокомпаниите върху умния багаж създават препятствия за потребителите, които имат интерес да купуват популярния продукт като коледен подарък или за следващата година. Потребителската електроника и други устройства имат недостатъци при първата им поява на пазара или в противен случай са изключително скъпи за купуване в началото. А с появата на нови технологии на пазара старите могат бързо да станат архаични.
Вижте още пет устройства, с които експерти съветват да внимавате идната година:
Системи за виртуална реалност
Редица компании като Google, Samsung, HTC и Sony пуснаха устройства за виртуална реалност. Но въпреки експлозията на тази технология в последните години и очакванията, че тя ще стане още по-популярна в недалечно бъдеще, потребителите може да поискат да почакат, преди да се гмурнат във виртуалната реалност, казва Кристин Кук, управляващ редактор на сайта за спестявания BensBargains.com. „Все още няма много игри, които можете да поставите върху тях. Така че ще купите тази скъпа система за виртуална реалност и няма да имате много какво да правите с нея“, отбелязва тя.
Докато Samsung и Google предлагат модели за по-малко от 100 долара, висококачествените VR устройства могат да ви струват над 300 долара. Тъй като на пазара се появяват все повече подобни устройства, Кук очаква цените да намалеят и разработчиците да създават повече съдържание, предназначено конкретно за виртуалната реалност.
Умни домакински уреди
Една от най-силно застъпените продуктови категории на Изложението за потребителска електроника в Лас Вегас през януари бяха умните домакински уреди. LG, Samsung и Whirlpool полагат усилия за създаването на умни хладилници и перални машини. Това е прекрасно, но купувачите трябва да се помислят сериозно, преди да изхвърлят функциониращ старомоден електроуред.
„Помислете колко често купувате това“, казва Йесперсен. Един хладилник може лесно да издържи десет години и тъй като тези продукти само ще продължат да се подобряват, потребителите не трябва да изхвърлят нещо, което е в работещо състояние, съветва тя.
Телевизори, различни от 4K
Последната революция при телевизорите са 4K приемниците. Тези телевизори разполага с резолюция на екрана от 4000 пиксела и повече. Според прогнозите до 2020 г. половината от американските домове ще имат 4K телевизор, според доклад от 2015 г. на компанията Strategy Analytics.
До скоро имаше огромна разлика в цената между телевизорите с 4K ултрависока дефиниция и по-обикновените телевизори с голям HD екран. Това вече не е така, казва Джим Уилкоск, тв експерт и старши редактор по електроника в Consumer Reports. С настоящите отстъпки 50-инчов 4K Ultra HD телевизор на Sony струва 499 долара, а 48-инчов 1080p LED HD телевизор на същата компания може да се намери за 429 долара.
Умни говорители
Умните говорители Echo на Amazon и Home на Google бяха сред най-продаваните в САЩ в Черния петък и Кибер понеделника тази година. Но хората, които се сдобиха с тези продукти на добри цени, може да съжаляват да покупката си след няколко месеца.
Очаква се Apple да пусна умния си говорител, Apple HomePod, в началото на 2018 г. И в завиимост от това какъв е продуктът, той може да доведе до нови иновации и повишена конкуренция в този сегмент идната година, казва Йесперсен. Сега началната цена на Google Home и Echo на Amazon е 79 долара, въпреки че Echo Dot струва само 30 долара. В същото време Apple планира да продава умния си говорител на цена от над 300 долара.
Следващия iPhone
Най-развития iPhone на Apple, iPhone X, дойде с най-високата цена за смартфон на компанията до момента – 1000 долара. Това може да промени играта за потребителите, които избират да ъпгрейдват, всеки път когато Apple пуска нов модел. „Когато погледнете цената от 1000 долара, това не е малка инвестиция всяка година“, отбелязва Йесперсен.
Много е вероятно Apple да представи нов iPhone на ежегодното събитие на компанията идния септември, въпреки че големи промени в устройството обикновено се правят на всеки две години. Йесперсен съветва вместо да се сдобивате автоматично с най-новия модел, да видите какво е различното в него и да решите дали промените си струват. „Има много сходства в телефоните. Трябва да сравните, за да видите разликите и да прецените доколко те са важни за вас“, казва тя.