Закърбърг наруши мълчанието, ще разследва изтичането на данни
Изпълнителният директор на Facebook Марк Закърбърг наруши мълчанието си след разразилата се криза с изтеклите данни от социалната мрежа. Той очерта няколко конкретни стъпки, за да не се повтори случая, при който лична информация от 50 млн. потребители е била използвана от консултантската компания Cambridge Analytica през 2015 година, съобщава Bloomberg.
Cambridge Analytica е една от фирмите, които са работили по предизборната кампания на президента на САЩ Доналд Тръмп и също така е известна с близките си връзки с бившия мениджър на кампанията на Тръмп Стив Банън. Европейски политици също оказаха натиск върху социалната мрежа и призоваха за повече информация около случая.
Зукърбърг заяви, че ще разследва всичи външни приложения, които са имали достъп до акаунтите на потребителите и тези на техните приятели в мрежата преди промяната на общите условия на компанията през 2014 година. Тогава Facebook забрани достъпа на разработчиците, които отказват да бъдат одитирани. Компанията ще уведоми потребителите, ако установят някакви нарушения.
Освен това социалната мрежа ще спира достъпа на разработчиците до потребителските данни, ако никой не е използвал техните приложения в последните три месеца и също така ще ограничи информацията, която де могат да изискват.
Закърбърг обеща, че ще направи всичко възможно хората да са наясно кой може да разполага с личните им данни. За целта ще бъде разработена специална опция в платформата, която ще бъде разположена точно над секцията с новини. Оттам всеки ще може да вижда какви разрешения е дал на съответното приложение и да ги премахва, ако прецени.
Изпълнителният директор на Facebook даде разяснения и за поредицата от събития, довели до настоящия инцидент. По думите му вътрешните проверки в компапнията все още не са потвърдили информацията, която беше изнесена от световните медии през уикенда. "Ние имаме задължение да пазим вашите лични данни и ако не се справяме, значи не заслужаваме да ползвате нашите услуги. В момента се опитвам да разбера какво точно се е случило и какви са причините, така че да не се потваря отново", заяви още Марк Закърбърг.
С поемането на ангажимента да провери дали Cambridge Analytica все още разполага с данните, придобити с външно за социалната мрежа приложение, и да разшири контрола върху останалите разработчици, Facebook прави стъпка във вярната посока, смятат голяма част от потребителите, инвеститорите и законодателите, цитирани от Bloomberg. Но има и такива, които остават скептично настроени.
"Тези обещания съвсем не са достатъчни. Марк Закърбърг трябва да свидетелства пред Конгреса", смята конгресменът на Демократическата партия от Роуд Айлънд Дейвид Сисилин. Тази теза се споделя и от други негови колеги като конгресмените Ейми Клобухар от Минесота и Ричард Блументал от Кънектикът, също представители на демократите. "Поемането на вината на думи не може да замести въпросите и отговорите, дадени под клетва. До този момент Конгресът не успя да подведе Facebook под отговорност и да изработи законодателни мерки, които да гарантират защитата на потребителските данни, въпреки че е налице крещяща нужда от такива", заявява пред Bloomberg сенатор Блументал.
Вчера ръководството на Facebook проведе двучасова среща с представители на парламентарната комисия по търговия и енергетика в Конгреса и от двете партии. Основните въпроси са били свързани с това дали има информация и за други "проблемни играчи", които са имали достъп до същата информация като Cambridge Analytica.
"До този момент ангажиментите, поети от Facebook, касаят само външните приложения. За да си върне доверието на потребителите и на пазарните участници обаче, компанията ще трябва да се фокусира и върху вътрешните си системни проблеми", смята Брайън Вайзър от Pivotal Research.
От гледна точка на инвеститорите нещата също не изглеждат перфектни. "Жалко е, че директорите Марк Закърбърг и Шерил Сандбърг не взеха отношение по темата веднага, а чак след няколко дни", казва Айвън Фейнсет от Tigress Financial Partners, цитиран от Bloomberg. В същото време дискусията вече се беше развихрила, влючително и т. нар. движение #deleteFacebook, към което се присъединиха и видни представители на Силициевата долина, като основателят на WhatsApp Брайън Актън. Той посъветва последователите си в Twitter да изтрият профилите си във Facebook.
Акциите на социалната мрежа пострадаха сериозно след скандала, като все още не са се възстановили на нивата си от миналата седмица. Вчера те приключиха борсовата търговия на ниво от 169,39 долара, регистрирайки минимално повишение от 0,74 на сто, но все още остават с около 1% под нивата от петък.