МВФ прогнозира силен глобален ръст, но с много сериозни рискове
Световната икономика ще запази силните си темпове на растеж тази година, но рискът от разразяване на глобален търговски конфликт и засилване на протекционизма се увеличава значително. Това се казва в последния доклад на Международния валутен фонд.
Институцията запазва прогнозата си за ръста на световния брутен вътрешен продукт без промяна спрямо последните си оценки от януари - за тази и за следващата година се очаква повишение от 3.9 на сто, което би било най-силното от 2011 г. насам.
"Локомотивите" на този растеж са държавите от еврозоната, САЩ, Япония и Китай, чиито икономики продължават да се развиват по-добре от очакваното според експертите на институцията.
От МВФ прогнозират и постепенно възстановяване на стоковите пазари, което ще се отрази благоприятно на държавите износители на суровини. Ръстът на инвестициите и търговията са основните двигатели на този процес, се казва още в доклада на институцията.
И докато в краткосрочен план картината изглежда много позитивна, то в дългосрочен рисковете се увеличават прогресивно. Най-сериозният от тях е свързан с опасността от разразяване на глобален търговски конфликт.
Размяната на санкции и повишаването на търговските митнически бариери представляват сариозна заплаха, която може да подкопае и дори да обърне позитивните икономически тенденции от последните години, предупреждават експертите на фонда.
Според тях дори изглежда парадоксално, че водещите световни сили "флиртуват" с протекционизма във времената на солиден икономически растеж, който в много голяма степен зависи именно от инвестиционните потоци и свободната търговия.
Дори и в най-развитите държави обществената подкрепа за икономическата интеграция намалява заради растящото социално неравенство и изоставането на ръста на доходите спрямо този на корпоративните печалби и икономическия растеж.
Според МВФ правителствата трябва да положат усилия за по-справедливо разпределение на обществения ресурс, за насърчаване на икономическата активност сред по-широк кръг от хора, както и за овладяване на ефектите от технологичния прогрес върху трудовия пазар, тъй като промените там могат да променят из основи характера на много професии.
Възраждането на протекционизма обаче далеч не е единственият риск пред световната икономика, отчитат още експертите на фонда. Застаряването на населението, свиването на участието в работната сила и ниските темпове на нарастване на производителността са само част от предизвикателствата, пред които са изправени развитите държави.
Друг много сериозен риск е нарастването на задлъжнялостта в световен план - както при частния, така и при държавния дълг.
С предстоящото нормализиране на мотенарната политика и края на епохата на нулевите лихви, може да се очакват проблеми с изплащането на тези задължения, ако не бъдат осигурени съответните финансови буфери.
В тази връзка, от МВФ препоръчват на правителствата да използват настоящия позитивен икономически цикъл за провеждане на необходимите структурни реформи, които да гарантират, че икономическият растеж, който се наблюдава в момента, ще бъде по-устойчив и по-всеобхватен, отколкото досега.
Държавите трябва да увеличат и своите фискални буфери успоредно с нормализацията на монетарната си политика, смятат още експертите на институцията.
Те дават конкретен пример със Съединените щати, които се опитват да намалят търговския си дефицит с някои от своите основни партньори. Част от този план беше и идеята за повишаване на митата върху алуминия и стоманата, които повишиха сериозно градуса на напрежението между Вашинтгон и Пекин.
Тези инициативи обаче няма да помогнат за преодоляването на рекордните дисбаланси по текущата сметка на САЩ, които се дължат най-вече на превишението на общите разходи над приходите, посочват от МВФ.
Нещо повече, институцията предвижда, че последните фискални мерки, въведени от Белия дом и прословутата данъчна реформа, инициирана от президента Доналд Тръмп, всъщност може по-скоро да разширят дефицита по текущата сметка, отколкото да го намалят.
В крайна сметка, Международният валутен фонд отправя сериозно предупреждение за дългосрочните перспективи пред глобалната икономика, въпреки прогнозите за силния растеж през следващите две години.
Ескалацията на проблемите, свързани със социалните неравенства, възраждането на идеологията на протекционизма и рекордните нива на задлъжнялост са факторите, които могат да прекъснат позитивната тенденция и да предизвикат сериозни икономически сътресения от глобален мащаб.