Китайската икономика започна ударно годината
Китайската икономика стартира ударно настоящата 2018 г., въпреки търговското напрежение със САЩ.
Втората най-голяма икономика в света записва ръст от 6.8% на годишна база през първото тримесечие на тази година, сочат официалните данни, цитирани от CNN.
Страховете от евентуална търговска война между САЩ и Китай се засилиха значително от началото на тази година, след като двете страни обявиха планове за повишаване на митата за внос на най-различни стоки.
Засега обаче всичко остава само на думи, ако трябва да съдим по икономическите данни за Китай. Отчетеният темп на растеж съвпада с този, регистриран през втората половина на 2017 г.
През миналия месец китайските власти посочиха, че се целят в икономически ръст от 6.5% през тази година.
Подобен растеж понастоящем е непостижим за повечето развити икономики. Все пак трябва да се отбележи, че при икономически ръст от 6.9% за 2017 г., Китай занижава очакванията си за настоящия период с 0.4 процентни пункта.
Китайската икономика може да се забави в края на тази година поради евентуални вреди от така наречената търговска война със САЩ, тъй като се очаква правителството да наложи политики за съкращаване на риска във финансовата си система, както от плановете за затваряне на някои заводи, замърсяващи околната среда.
„Смятаме, че може да има бъдещо забавяне преди края на тази година“, казва Джулиан Еванс-Притчард, главен икономист за Китай към Capital Economics.
Лари Ху, икономист в инвестиционната банка Macquarie, посочва, че икономическият растеж, движен от износа, ще достигне своя пик през първото тримесечие, след което ще станем свидетели на забавяне.
Той посочва 9%-ното увеличение на китайския юан спрямо щатския долар през последната година като една от причините. Силният юан намалява конкурентното предимство на китайските стоки.
Анализатори - и дори самото китайско правителство, редовно се съмняват в точността на официалните данни относно икономиката на страната.
Някои икономисти използват различни източници, като потреблението на електричество и доставените пратки, за да създават независими оценки за представянето на китайската икономика.
Така например Джулиан Еванс-Притчард смята, че реалният растеж на китайската икономика възлиза на 4.8% през първото тримесечие.