Истини и митове за разделното хранене
В търсене на идеалното за него тегло, всеки човек има свой подход. Някои променят изцяло нещата, с които се хранят, други намалят количеството, а трети просто запазват харесваните храни и размера на порцията си, но приемат различните храни по определени комбинации или следвайки т.нар. разделно хранене.
Какво означава това? Според поддръжниците на тази диета, комбинацията или избягването на определени хранителни групи води до по-лесно храносмилане и съответно до по-бързото усвояване на храната. Научните доказателства обаче не подкрепят тази теория, въпреки че много от феновете на диетата се кълнат в нея.
Какво представлява разделното хранене?
Стандартно храненето включва комбинация от различни групи храни. Например, за вечеря можете да хапнете хамбургер и пържени картофи или да се насладите на спагети и кюфтета. По време на закуската ядете яйца, бекон и препечен хляб.
На обяд слагате парче месо върху хляб, за да направите сандвич. При разделното хранене обаче тези комбинации са напълно недопустими.
Според последователите на този режим, това води до нарушение в храносмилането, в резултат на което храната не се смила добре и ферментира в стомаха. Това, от своя страна, води не само до дискомфорт, но и до покачване на теглото.
Съществуват различни варианти на този тип диета, но като цяло правилата остават непроменени. Диетата има някои стриктни изисквания при планиране на храните.
Ако решите да спазвате този тип хранене, кажете сбогом на месо и картофи. Никога не яжте протеини (включително яйца, месо, сирене и морски дарове) с нишестени храни, като хляб, ориз или зърнени храни.
Консумирайте нишестени храни (включително зърна и нишестени зеленчуци) с варени нескорбялни, като листни зеленчуци.
Избягвайте сладките плодове, а вместо това изберете кисели или с по-ниско съдържание на захар.
Избягвайте рафинирана захар и продукти, които я включват.
Ако консумирате сладки плодове, правете го на празен стомах.
Яжте ядки, семена и сушени плодове само със сурови зеленчуци.
Пийте много вода, но не и по време на хранене.
Можете да консумирате алкохол като част от разделното хранене, но по определен начин. Сухите червени и бели вина се считат за категория протеини. Бирата се счита за нишесте.
Храни, като тъмен шоколад, бадемово мляко, яйчен жълтък, сметана, кокосова вода, лимони, кокосово масло и масло, се считат за "неутрални" и могат да се консумират в комбинация с всякакви храни.
Хранителни комбинации: наука и история
Тази диета не е нова мания за отслабване. Теорията за комбинация на храните датира от 20 век, когато някои учени и знаменитости следват този план за хранене.
Най-ранната версия на комбинираната диета е разработена през 20-те години на миналия век от лекар на име Уилям Хауърд Хей. Последователите му разделят храната на три групи: киселина, алкална и неутрална. Киселинните храни (месо, морски дарове и други храни, богати на протеини) и алкалните храни (въглехидрати и нишестени храни) никога не трябва да се смесват.
Д-р Хей вярва, че неговата комбинирана диета ще позволи на стомаха да поддържа правилното киселинно/алкално равновесие, като по този начин подобрява здравето и води до загуба на тегло.
Диетата е силно критикувана през 20-те и 30-те години и все още няма 100% доказателства за ефективността й. Повечето критици посочват, че много храни не могат да бъдат категоризирани като просто киселинни или алкални.
Например, спанакът е зелен зеленчук, който също осигурява на организма протеин. Зърнени, като киноа, осигуряват както нишестени въглехидрати, така и протеини. Почти е невъзможно да се подредят категорично храни, според правилата на тази програма за хранене, смятат те.
Що се отнася до научните доказателства, няма изследване, което да докаже категорично ефективността на диетата.
И все пак, действа ли диетата?
Въпреки че научните изследвания не подкрепят ефективната загуба на тегло, това не означава, че няма да отслабнете, но това по-скоро се дължи на факта, че има строги изисквания към храните, които трябва да консумирате, както и отричане на определени групи, които водят до покачване на килограми.
Защото формулата е проста - когато махнете празните калории и внимателно планирате всяко хранене или закуска, много е вероятно да намалите приема на калории и да отслабнете.