Азиатските индекси стартираха седмицата с понижения
Азиатските борсови индекси стартираха седмичната търговия с понижения, повлияни от разпродажбите на Уолстрийт в края на миналата седмица. Геополитическите проблеми остават основният фактор, който тревожи инвеститорите.
Регионалният индекс MSCI Asia Pacific, който следи представянето на акциите на най-големите компании в азиатско-тихоокеанския регион, към момента регистрира спад от 0,2%. Технологичните акции отчитат най-сериозни понижения по подобие на американските си аналози, които също бяха подложени на сериозни разпродажби в петък.
Японският индекс Nikkei 225 отстъпи с 0,2 на сто, след като управителят на Bank of Japan Харухико Курода заяви, че институцията ще трябва да продължи с монетарните стимули, ако иска да достигне заложената годишна цел за инфлацията от 2%. По думите му това ще се случи през 2019 година. Засега обаче той потвърди тезата си, че икономическият растеж остава силен, но потребителските цени изостават от позитивните тенденции.
Експертите очакват японската централна банка да запази основния си лихвен процент на ниво от -0,1% на редовното си заседание, което ще се проведе в петък, на 27 април.
Иначе на останалите пазари търговските спорове между Китай и САЩ продължават да бъдат във фокуса на вниманието, след като се превърнаха в основна тема и на заседанието на Международния валутен фонд във Вашингтон през уикенда. Увеличаването на глобалния дълг също може да се превърне в дестабилизиращ фактор за пазарите, смятат анализатори, цитирани от Bloomberg.
Щатският долар обаче стартира седмицата с повишения спрямо водещите световни валути. В момента "зелените пари" се търгуват близо до най-високите си нива за последните две седмици, след като получиха подкрепа от движенията на облигационните пазари в Съединените щати. Доларовият индекс се движи около 90,44 пункта, след като в петък вминалата седмица се повиши до 90,48.
Ръстът на доходността по американските 10-годишни държавни облигации оказа подкрепа на долара. Тази сутрин тя достигна 2,968%, което е най-високото ниво от януари 2014 година насам. Спрямо японската йена американската валута достигна двумесечен връх от 107,67 йени за долар.
Петролът регистрира леко понижение в началото на седмичната търговия. Част от него се дължеше на поскъпването на долара, но данните за повишаването на добивите в САЩ също оказаха влияние, тъй като представляват силен сигнал за увеличаване на предлагането на световния пазар. Броят на петролните сонди е нараснал с 5, достигайки общо 820 - най-високото ниво от май 2015 година насам, показва статистиката.
Дневният петролен добив на Съединените щати се увеличи с близо една четвърт от 2016 година досега, като в момента е на ниво от над 10,5 милиона барела дневно. Единствената страна, която добива повече е Русия - там добивите надхвърлят 11 милиона барела. Очаква се обаче до 2019 година САЩ да изпреварят Русия и да се превърнат в най-големия петроен производител в света.