БАКБ Предизвикателство инвестира в устойчиви бизнес проекти
На 19 април 2018 г. в Галерия "Сан Стефано" в София се проведе награждаването на победителите в първото издание на БАКБ Предизвикателство.
Конкурсната програма, създадена от Българо-американска кредитна банка, в партньорство с Център „Ринкър“ към Фондация BCause, подкрепи бизнес инициативи, изградени върху концепцията за природосъобразно и устойчиво развитие.
Бяха връчени една голяма награда в размер на 20 000 лева и две поощрителни от 3 000 и 2 000 лева, финансирани изцяло от БАКБ за реализация на зелените проекти.
В конкурса участваха идеи на много фирми от общо 21 населени места. Те представиха своите концепции за бизнес в пет категории: устойчива градска среда; „зелени" продукти, процеси, технологии; ефективно използване на суровини/материали и рециклиране; устойчиво земеделие; туризъм, развиван по устойчив начин; "зелени" иновации.
Място в акселератора спечелиха 13 предприемачи. В продължение на три месеца те се обучаваха интензивно и разработваха своите подробни бизнес планове. Дванадесет екипа, които преминаха през всички етапи на конкурса и достигнаха до финала, се изправиха пред журито да защитят идеите си:
1. Божидар Христов - Streebl - иновативна стойка за велосипеди, заключваща автоматично рамка, предна и задна капла на колелото. Продуктът работи чрез RFID карта и е изключително лесен, бърз и сигурен начин да заключите вашето колело.
2. Галя Георгиева – „Запечатано с любов“ - Съхранение и преработка на био агро продукция - ягоди, малини, череши, домати и пипер.
3. Георги Попчев - MySpirulina - производство и продажба на прясна паста суперхраната от водораслото от род Спирулина.
4. Динко Геров - Зелена мобилна автомивка - почистване с пара и без препарати директно при клиента с икономически, здравни и екологични ползи от намаленото количество използвана вода.
5. Мария Александрова - Farmlancers/Оnline market place в сферата на градинските услуги. Предлага всякакви услуги от косене на трева до засаждане и поливане на зеленчуци, като идеята е да помогне на градските хора да изпитат удоволствието от лично произведени свежи био зеленчуци.
6. Мартин Василев - Създаване, менажиране и развиване на ферма за охлюви.
7. Мина Варджиева - Заралийска занаятчийска работилница за млечни продукти - Работилницата организира обучения и демонстрационни производства на ръчен кашкавал, бяло сирене в дървен калъп, катък, бутано домашно масло, кисело мляко, алчак.
8. Павлина Мицева - Precious plastic - Създаване на уъркшоп пространство, оборудвано с четири вида машини за преработка на пластмасови отпадъци, на които да бъде вдъхнат втори живот като строителни материали (тухли и плочки), мебели, аксесоари, декорации, материал за 3D принтиране.
9. Петър Живков - Airlief - иновативна маска за дишане, която има индивидуален дизайн, умен вентилатор, който помага за по-лесно дишане, висококачествени сменяеми филтри и мобилна апликация, която следи данните за замърсяването.
10. Сабина Максимова - ЗЕРА - Снабдяване организаторите на масови събития с чаши за многократна употреба в комбинация с услуга по измиването на тези чаши.
11. Цветан Илиев - Проектиране, производство и продажба на пуш-скутери (пълноразмерни тротинетки с 26-инчово предно и 20-инчово задно колело) с електрическо задвижване за придвижване в градска среда и за развлечение сред природата.
12. Цветан Кръстев - E-business cards - продукт, предлагащ бърза и лесна размяна на контакти. Притежава потенциал да измести наличните хартиени визитки на пазара, като гарантира бързото и лесно използване, както и намаляване на разходи.
Жури на БАКБ Предизвикателство бяха: Цветелина Бориславова, председател на Надзорния съвет на БАКБ и инициатор на конкурса; Илиан Георгиев, главен изпълнителен директор на БАКБ; Васил Симов, председател на Управителния съвет на БАКБ; Венелина Гочева, управител на медийна група България, Емил Величков, ръководител на отдел “Европейски програми и финансови институции” в БАКБ и Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause и Център "Ринкър".
„БАКБ приема за своя мисия да подкрепя и развива „зелени“ идеи, свързани с опазването на околната среда и повишаване на социалната ангажираност на обществото към екологията и устойчивото развитие. Проектът БАКБ Предизвикателство е част от тази стратегия. Това не е просто „зелена“ ПР идея, която създава позитивен имидж.
Това е цялостна концепция, програма за обучение, подкрепа и финансиране на зелени и устойчиви бизнес проекти, създадени от стартиращи компании, каквито все още са рядкост в България. Ние ги подкрепяме и вярваме, че БАКБ Предизвикателство ще даде живот на добрите идеи и те ще се превърнат в реален бизнес“, казва Цветелина Бориславова, председател на Надзорния съвет на БАКБ, на която принадлежи идеята за създаване на БАКБ Предизвикателство.