9 от 10 души по света дишат мръсен въздух
Девет от десет души на Земята дишат замърсен въздух. Това води до смъртта на до 7 млн. души всяка година, сочи ново проучване на Световната здравна организация (СЗО).
Докладът на организацията е на база данни събрани от 4 300 градове от 108 страни по света.
„Нивата на замърсяване остават високи в много части от света“, коментира в проучването д-р Мария Нейра, директор на отдела за Обществено здраве, околна среда и социални фактори на здравето към СЗО.
„Няма съмнение, че замърсяването на въздуха е не само най-големият риск за здравето, но може ясно да се каже, че това е голямо, голямо предизвикателство за общественото здраве към момента и навярно едно от най-големите, срещу които сме се изправяли“, казва тя.
Най-големите източници на замърсяване са автомобилите, производството, енергетиката и земеделието. По данни на СЗО, замърсяването на въздуха е причинило смъртта на 4.2 млн. души през 2016 година.
Хората в Азия и Африка страдат най-много от мръсен въздух. Над 90% от смъртните случаи, свързани със замърсяването на въздуха, са регистрирани в тези два континента. От друга страна обаче, градовете в Северна и Южна Америка, Европа и тези разположени по крайбрежието на Средиземно море отчитат ниво на замърсяване на въздуха над това, което СЗО определя за здравословно.
Поради това, че данните се извличат от множество източници, подредбата по градове е трудна задача. Въпреки това, данните на СЗО показват, че доста градове в САЩ са сред тези с високо ниво на замърсяване.
Сред местата с най-мръсен въздух в света, попадат пакистанският град Пешавар, индийските Варанаси и Канпур, Кайро в Египет и Джубайл в Саудитска Арабия.
Според данните на СЗО, въздухът на Балканите и Централна Европа е по-замърсен от този в Западна Европа, но доста по-чист спрямо ситуацията в останалата част от света. Най-мръсен въздух на Балканите има в европейската част на Турция, Македония и Сърбия.
Развиващите се страни страдат от замърсяване, произлизащо от бита на обикновените хора. Над 40% от популацията по света не разполага с достъп до технология за приготвяне на храна или за осветление, която не замърсява природата, пише в доклада на СЗО. Така, при палене на огън на закрито, хората вдишват отделящите се във въздуха фини частици. Най-големите потърпевши от това са децата и жените, посочват от организацията.
Добрата новина в доклада на СЗО е това, че повечето градове по света вече измерват нивото на замърсяване на въздуха. Така с по-достоверни и актуални данни, политическите лидери ще могат да вземат информирани решения.