Кръвта на този мъж е спасила над 2 милиона бебета
През 1951 г. 14-годишният Джеймс Харисън от Австралия се събудил след сериозна хирургична операция. Лекарите извадили един от дробовете му и го държали в болница в продължение на три месеца.
През това трудно време Харисън научил, че е жив до голяма степен благодарение на огромното кръвопреливане, което медиците му осигурили. Тогава той се заклел, че ще стане кръвен донор.
Австралийските закони обаче изискват кръводарителите да са на възраст поне 18 години, така че момчето трябваше да изчака 4 години. Но Харисън спазил обещанието си. Той дарява кръв повече от 60 години, като местните медицински власти смятат, че благодарение на действията си е спасил милиони хора.
Скоро след като Харисън става донор, лекарите му казват, че кръвта му може да реши смъртоносен проблем, пише BoredPanda.
"В Австралия до 1967 г. буквално хиляди бебета умират всяка година, а лекарите не знаят защо и това е ужасно", казва пред CNN Джема Фалкенмир от австралийския Червен кръст. "Жените имат много спонтанни аборти, а бебетата се раждат с увреждане на мозъка."
Сега знаем, че причината за тези ужасни неща е резус-конфликт - състояние, при което кръвта на бременната жена започва да атакува кръвните клетки на нероденото бебе.
Този синдром се проявява, когато бременната жена има кръв с отризателен резус фактор, а бебето в утробата й е с положителен, наследен от бащата. Той е особено опасен по време на втора бременност, когато е възможно организмът на майката да произведе антитела, които унищожават "чуждите" кръвни клетки на бебето.
Лекарите откриват, че Харисън има редки антитела в кръвта си и през 60-те години ги използват, за да изработят така наречените антитела Anti-D, които елиминират риска за бебето при резус-конфликт.
Лекарите не знаят защо Харисън има този рядък кръвен тип. Предполагат, че това е свързано с голямото кръвопреливане, което му се прави на 14-годишна възраст. Според властите, в Австралия има около 50 души, за които е известно, че разполагат с подобни антитела.
"Всяка кръв е скъпоценна, но кръвта на Джеймс е особено необичайна. Всяка партида Anti-D в Австралия идва от нея", казва Фалкменмир. "Повече от 17% от жените в Австралия са изложени на риск, така че Джеймс е помогнал за спасяването на много животи." Около 2.4 милиона, за да бъдем точни.
Известен като "Човекът със златната ръка", Джеймс Харисън е направил 1 173 дарения на кръвна плазма - 1 163 от дясната си ръка и 10 от лявата. Той казва пред CNN, че това е един от неговите таланти, вероятно единствения му талант - да бъде донор на кръв.
Днес той вече е надминал възрастовата граница за даряване на кръв и лекарите го съветват да спре, за да не увреди здравето си. Последното му кръводаряване е миналия петък.