ТВ милиардите въведоха нова ера на печалби за футболните клубове
Рекордните приходи на най-големите футболни първенства в Европа създадоха “нова ера на рентабилност” сред водещите клубове на континента, където ръстът на приходите за първи път надхвърля ръста на разходите за играчи.
Общите приходи на клубовете в най-горните дивизии в Англия, Испания, Германия, Италия и Франция възлизат на 14.7 млрд. евро за сезон 2016-17 г., което представлява увеличение от 9%, в сравнение с предходната година и се дължи основно на нарастващите цени на телевизионните права.
По данни на Deloitte, английската Висша лига запазва лидерската си позиция, като 20-те клуба в нея за генерирали 5.3 млрд. долара приходи от телевизионни права, спонсорски договори и продажба на билети, пише FT.
Приходите на клубовете от Висшата лига нарастват с 25% на годишна база, докато заплатите се увеличават с едва 9%.
Въпреки че сериозни суми бяха похарчени за закупуването на нови звезди, през сезон 2016/17 г. нито един клуб от Висшата лига не отчита оперативна загуба, което означава, че разходите им са били по възможностите им.
Според Дан Джоунс, партньор в Sports Business Group на Deloitte, данните отбелязват “финансова революция ”.
Преди десетилетие 60% от отборите от Висшата лига бяха на загуба, като харчеха по-голяма част от приходите си за играчи. Богатството, което генерират от телевизионните права обаче, заедно с така наречените прави за финансов феърплей, промениха финансовото състояние на клубовете.
“Това е една невероятна трансформация на финансите във футбола, на която сме свидетели през последните пет години,” казва Джоунс.
Подобна е картината и в други футболни първенства. Новата сделка за телевизионните права в испанската Ла Лига е помогнала на клубовете да генерират общо 2.86 млрд. евро приходи за сезон 2016-17 г., изпреварвайки по този показател германската Бундеслига.
В Англия, Испания, Италия и Франция средствата, които клубовете харчат за заплати на играчите, намаляват като процент от общите им приходи, докато в същото време оперативните печалби на клубовете във всяко от петте водещи първенства на континента се увеличават.
Видещите клубове в тези първенства получават допълнителна подкрепа от доминацията си в международните турнири. Средствата за участие в Шампионската лига и Лига Европа са се увеличили с 3% до 1.8 млрд. евро, като отбори от петте водещи първенства са получили 67% от тези пари.
В същото време в Англия назрява спор за това как парите да се разпределят между водещите клубове. Днес собствениците на клубове от английската Висша лига ще обсъдят предложения, според които най-богатите отбори ще прибират по-голям дял от 3-те млрд. евро, получавани от телевизионни права за излъчване на мачовете в чужбина.
Тези приходи в момента се разпределят поравно между 20-те клуба. Шестте най-богати клуба – Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Челси, Ливърпул, Арсенал и Тотнъм, обаче искат тези пари да бъдат разпределяни въз основа на представянето в първенството.
Миналата година опитът за промяна на модела бе отхвърлен от по-малките клубове, но тази година предложението отново е на масата.
От Висшата лига прогнозират, че ръстът на приходите в бъдеще ще идва от международните сделки за телевизионни права. Тази година Broadcasters Sky и BT спечелиха наддаването, за да продължат да излъчват мачове във Великобритания, плащайки 4.46 млрд. паунда за мачовете в периода 2019 - 2022 г.
Сумата е значително по-малка, в сравнение с предишния търг за правата.