15-те правила на личната ефективност
За да извлечете максимума от живота, необходимо е да бъдете свой приятел, да не се боите да задавате въпроси и да помагате на другите, смята Нина Левчук, ръководител на „Отдел Продажби“ в Google за Централна и Източна Европа.
Тя предлага 15 стъпки, които ще ни доближат до желаната продуктивност, гарантираща успех.
1. Не губете време за чужди дела
Защо да напрягате сили и да влагате енергия в нещо, което не ви носи удовлетворение и чувство за реализация?
В такива условия не е възможно да постигнете висока ефективност, това морално ви изчерпва и ви тласка към депресия. Усещането за важност на това, което правите, е основен мотиватор.
2. Важно е да се научите да бъдете свой приятел
Стараем се да поддържаме и да помагаме на своите приятели, а към себе си сме невзискателни. Не бива да се вторачвате в своите недостатъци, обичайте се.
Дефинирайте своите постижения и говорете за тях на другите хора. Празнувайте и най-малките победи. Важно е.
3. Не знам това, което не знам
Не може да знаете всичко и да сте добри във всичко. Признайте това и ще откриете нови знания и нов опит. Полезно е да си намерите ментор – така ще избегнете ненужното повтаряне на чужди грешки.
4. Бизнесът изисква откритост
Не е възможно да измислите добра идея, можете само да разберете от какво имат нужда околните и да намерите начин да удовлетворите тази потребност.
5. Стартирайки свой проект, важно е винаги да си задавате въпроса защо.
Случва се да ви хрумне идея и ентусиазмът така да ви завладее, че да сте готови да работите над проекта 24/7. Но тази работа ще ви изведе ли до целта?
За да не губите време в безполезни задачи, необходимо е винаги да помните накъде се движите и дали настоящото ви занимание е свързано с вашите краткосрочни и дългосрочни цели.
6. Понякога се налага да правите неща, които не искате, защото са свързани нещо, което обичате
На света няма задачи, които да ви харесват изцяло и напълно. Във всяка секунда и във всеки един детайл. Дори работейки любимата си работа, рутината е способна от време на време да ви кара да скучаете. Продължавайте, въпреки всичко.
7. Да си егоист е нещо добро
Здравословният егоизъм е умение да се живее по собствен сценарий. Нездравословният е, когато налагате своя сценарий на други хора.
Струва си да развиете първия вариант. Да проследявате своите желания и потребности, състояние на ресурсите, навреме да казвате „не“ на неща, които ще ви донесат беди.
8. Говорете за себе си – това също е нещо добро
Учат ни, че трябва да бъдем скромни и да не говорим много за себе си. Хората обаче не умеят да четат мисли.
Те не знаят в какво вие сте добри и с какво сте полезни, ако сами не им кажете. Важно е да умеете правилно да разказвате за своите достойнства и да градите имиджа си на експерт.
9. Няма глупави въпроси
Има само глупави грешки, които се допускат, тъй като сте проявили стеснителност да зададете въпрос. Дори грешките ни дават полезни знания.
10. Разностранните възгледи са едно от най-важните качества на съвременния човек
За да се развивате, нужно е да черпите вдъхновение от най-различни сфери. За бизнес начинание е възможно да бъдете вдъхновени от интересен филм или ново ястие.
11. Постарайте се да разберете онези хора, с които не сте съгласни
Търсете нов опит навсякъде, особено в общуването по теми и с хора, с които сякаш нямате нищо общо. Пробвайте да намерите допирна точка. Това може да ви отвори нови хоризонти.
12. Избавете се от токсичните хора
Ако човек не просто мисли по-различно от вас, но и систематично ви кара да се съмнявате в собствената ви стойност, не общувайте с него. Изключвайте такива хора от близкото си обкръжение. Те разрушават самооценката ви вредят на целия колектив.
5 лоши навика в спалнята, които ви делят от щастливия животТе съсипват продуктивността ви
13. Обичайте своите близки безвъзмездно и безусловно
Любимият човек, приятелите и семейството – това не е банкова програма за лояност. Те не съответстват на конкретен списък от очаквания.
14. Симулирайте, докато се получи
Когато имате малко опит, вие не си вярвате. Но никой не започва своя професионален път вече експерт. За да натрупате увереност, симулирайте. Особено пред самия себе си.
15. Помагайки на другите, вие помагате на себе си
Когато споделяте своите ресурси с друг човек, възможно е един ден той „да върне дълга си“.