Мексико избира 58-ия си президент
Мексико избира своя 58-и президент, чийто мандат ще започне на 1 декември и ще продължи до 2024 година, предава БТА. Мексиканците ще гласуват и за 128 членове на Сената (горната камара на парламента) и за 500 членове на долната Камара на депутатите. Гласува се още за местни парламенти на мексиканските щати, както и за местни органи на властта в 1600 населени места.
Според AP има 17 670 кандидати за щатските и местните избори, а близо 90 милиона мексиканци имат право на глас. Най-голям интерес поражда вотът за президент. Миналите президентски избори бяха през 2012 г. и на тях гласуваха малко над 50 милиона души. Избирателната активност беше около 63 процента.
Четирима са основните кандидати за президентския пост, като разликата между първия и втория, според социологическите проучвания, е цели 20 процентни пункта.
За фаворит се сочи Андрес Мануел Лопес Обрадор.
Той 64-годишен политически ветеран от левицата, родом от Табаско. Женен е и има четири деца. Прякорът му е АМЛО (съкратено от първите букви на четирите му имена). Опитва се да се отличи от традиционната политическа класа, ръководила страната от близо век и я нарича "мафия на властта". Твърди, че ако стане президент ще работи упорито за промяна на облика на Мексико. Казва, че ще продаде президентския самолет, ще получава половината от заплатата на настоящия държавен глава и ще превърне президентската резиденция Лос Пиньос в културен център.
Обрадор обещава строги икономии при управлението на финансите. Кампанията му бе съсредоточена върху борбата с корупцията, разяждаща страната. Той планира да обяви и война на наркотрафика и на неолиберализма, които са причинили, по думите му, много злини на страната. Тези негови послания се харесват на мексиканците, които са изтощени от скандалите, опетнили мандата на президента Енрике Пеня Нието. АМЛО се сравнява с героите от националната история на Мексико, като например Бенито Хуарес - ключова фигура в изграждането на мексиканската република през 19 век.
АМЛО обаче си спечели и много критики. Твърди се, че предложенията му не са конкретни, а някои се опасяват, че той е популист, който ще последва примера на венецуелеца Уго Чавес. Неговата програма включва амнистия за хора, замесени в трафик на наркотици и намаляване с 50 процента на заплатите на някои чиновници, което породи притеснения.
АМЛО планира и да суспендира проекта за изграждане на ново международно летище в Мексико. Това предизвика критики от страна на мексиканския милиардер Карлос Слим. В отговор АМЛО му препоръча да построи въпросното летище с милиардите си. На онези, които намекват за евентуална руска намеса в изборите в Мексико, АМЛО каза иронично, че вече се нарича Андрес Мануелович.
Обрадор се кандидатира на два пъти за президент през 2006 г. и 2012 г. Първият път загуби срещу Фелипе Калдерон с едва 0,56 процента и оспори резултатите. Тогава негови привърженици блокираха основна пътна артерия в Мексико Сити.
Второ място социологическите проучвания отреждат на 39-годишния юрист Рикардо Аная, който е един от най-младите кандидати за президент в историята на Мексико.
Той си спечели прякора "Младото чудо" заради шеметния си политически възход и младоликата си външност. Аная обещава да е модерен президент, вдъхновен от новите технологии, а не от идеите на ветераните в мексиканската политика. Представител е на консервативната Партия на национално действие. Той обаче се кандидатира начело на коалиция, обединяваща десницата и левицата. Говори свободно английски и френски. В периода 2013 г. - 2014 г. бе начело на Камарата на депутатите. Аная е женен и има три деца. Известен е с това, че когато бърза за някъде, а движението е натоварено, предпочита да се придвижва със своя мотоциклет.
На трето място е 49-годишният Хосе Антонио Меаде, който е от ирландско и ливанско потекло.
Завършва право и икономика, бил е министър на енергетиката, външните работи, социалното развитие и финансите. Влиза в редиците на Институционно-революционната партия през 2000 г. Избран е за кандидат за президент от настоящия президент Енрике Пеня Нието. Привържениците му го смятат за "чист човек", който има мисия да "измие лицето на ИРП". Но това, че е кандидат на управляващата партия, многото корупционни скандали, засегнали правителството, както и лошите резултати на управляващите в борбата с престъпността, нанесоха удар върху кампанията на Меаде.
Той е женен за колоритната художничка Хуана Куевас, обича да се шегува с лекото наднорменото си тегло и с витилигото, от което страда.
На четвърто място социолозите поставят с едва 3 процента Хайме Родригес, известен с прякора "Мустанга".
Той е на 60 години и през 2015 г. беляза историята на страната, като стана първият независим кандидат, спечелил губернаторски пост - този на щата Нуево Леон. Преди да стане независим той 30 години е бил активист на ИРП. По образование е инженер агроном и е страстен почитател на конете. Известен е с прямия си език и с това, че е близък до народа. Обещава борба с престъпността.
Родригес твърди, че лично се е сблъсквал с организираната престъпност, когато двегодишната му дъщеря е била похитена, синът му убит, а той лично е бил жертва на две покушения. Критикуван е, че от известно време не се посвещава на работата си като губернатор, а се фокусира само върху президентската кампания. Местният Конгрес обаче му предостави възможност да се върне на губернаторския пост след изборите.