Възприемаме почивните дни като начин да избягаме от рутината, да направим почивка от работата и най-накрая да си отпочинем. В същото време едно пътешествие невинаги сваля напрежението.

Понякога прави точно обратното – повишава нивото на стреса. Особено ако се отправяте към дестинацията, на която ще бъдете за първи път, не познавате езика, не сте наясно с градския транспорт, опасявате се, че ще се разболеете от местна болест и т.н.

Получава се така, че сякаш е по-добре да не заминавате.

Какво да правите?

За да избегнете излишния стрес, изучете мястото и планирайте какво ще правите и как ще се устроите. Предвидете всяка една стъпка, дори работния процес в дните преди заминаването.

Авторът на книгата The Anxiety Toolkit, Елис Бойес, която е клиничен психолог, съветва да си вземем допълнителни два дни отпуск. Един ден преди деня на заминаване и ден след пристигането. По този начин имаме 24 часа да се възстановим от пътешествието.

„След ваканцията обичайният ми живот ми се струва скучен“

Преди три дни сте пили коктейл на плажа, изкачвали сте хълм и сте се наслаждавали на залеза. Сега сте обратно в обичайния ред, по който се случва ежедневието ви. Пътешествието е било прекрасно, но връщането към действителността е съвсем друга история. Мислите ви са погълнати от усещане за обреченост. Те са източник на стрес.

Можете да се справите с деспресията след пътуване по няколко начина.

Ако трудно откривате себе си след ваканцията, не е необходимо отново да излизате в дълъг отпуск, за да се оправите. Може да си вземете два дни почивка, за да се стабилизирате емоционално. Пригответе си нещо вкусно, поканете приятели у дома, за да споделите с тях натрупаните впечатления.



Синдром „Отивам на пътешествие не заради впечатленията, а заради красивите снимки, които ще публикувам“

Социалните мрежи забележимо промениха начина, по който пътешестваме. Откриваме всевъзможна информация за различни дестинации в Instagram. В един момент се пускаме по течението и установяваме, че избираме да отидем на едно или друго място, само защото ще имаме възможност да натрупаме много интересни снимки.

Решението: Навреме се откажете от социалните мрежи или минимизирайте присъствието си в тях.

10 мита за мозъка, в които всички вярвамеМозъкът е изключителен комплекс от около 100 милиарда неврони

Синдром хотел „Меланхолия“ – струва ви се, че няма да издържите още една командировка

Постоянно сменяте градове и страни, а заедно с тях и хотелските стаи и коридори. В един момент изпитвате тъга, казва писателката Сюзана Джонсън. Тя има своя колонка в списанието Aeon и е преживяла синдрома хотел „Меланхолия“.

Решение: За да се справите с меланхолията, препоръчва се по-често да звъните на близки и да взимате със себе си емоционално значими за вас вещи. Може да става дума за семейна реликва или пък снимки на любими хора. Полезно е да прекарвате минимум време в хотелите.