Първата порция банкови отчети разочарова Уолстрийт
Първата порция банкови отчети на Уолстрийт за второто тримесечие показаха смесена картина и не успяха да убедят инвеститорите, че секторът ще спечели от повишаването на лихвените проценти в САЩ, пише Financial Times.
JPMorgan Chase и Citigroup отчитат двуцифрен ръст на печалбите, подкрепени от данъчните облекчения и силното представяне на поделенията им за инвестиционно банкиране. Положителният финансов резултат на JPMorgan нараства с 18%, а този на Citigroup - с 15 на сто.
Не така стоят нещата при Wells Fargo. Банката, която все още се бори с последствията от скандала с фалшивите сметки отпреди две години, регистрира спад на печалбата с 11 на сто.
Акциите и на трите трезора поевтиняха в петъчната търговка сесия, тъй като иневститорите намериха поводи за тревога във финансовите им отчети. Негативният тренд в банковия сектор продължава, след като през януари тази година книжата на финасовите институции достигнаха рекордни равнища.
Основният проблем е свързан с това, че повишаването на лихвите от страна на Федералния резерв може би няма да се окаже чак толкова положително за банките, колкото се очакваше. На теория то трябваше да им "развърже ръцете" да увеличат на лихвите по кредитите и в същото време да забавят оскъпяването на депозитите. Положителната разликат рябваше да отиде "в джобовете" на банкерите.
Отчетите за второто тримесечие обаче се разминават с тази картина. Оказва се, че вдигането на лихвите се отразява негативно на търсенето при част от кредитните продукти. Освен това анализаторите отбелязват, че и Wells, и JPMorgan, и Citi са принудени да плащат повече за привлечения си капитал. При JP Morgan например лихвените разходи скачат с 56% на годишна база, а тези на Wells Fargo - близо двойно, с цели 87 на сто.
Изпълнителният директор на JP Morgan Джейми Даймън отправи и предпруждение, че ескалацията на глобалните търговски конфликти може да окаже допълнителен натиск върху бизнес климата в САЩ през следващите няколко месеца.
"Бялата лястовица" във финансовите отчети за второто тримесечие се оказаха резултатите от инвестиционната дейност. Приходите от такси в инвестиционното поделение на JP Morgan нарастват със 17%, печалбата от търговия с облигации и други инструменти с фиксирана доходност се увеличава с 12 на сто, а от търговията с акции - с цели 24%.
Малко по-слаби са резултатите на Citigroup, но въпреки това показват увеличение на печалбите от иневстиционна дейност. Постъпленията от такси нарастват с 6% на годишна база, а тези от инвестиционни консултации - със 7 на сто.
В петъчната търговска сесия книжата на Wells Fargo поевтиняха с 1,2% до ниво от 55,36 долара за брой, тези на JP Morgan Chase отчетоха понижение от 0,46% до 106,36 долара за брой, а акциите на Citigroup отстъпиха с 2,2 на сто до 67 долара.