Starbucks ще приема плащания с биткойни
Клиентите на веригата за кафе Starbucks скоро ще могат да се разплащат с биткойни.
Компанията обяви, че стартира партньорство с Microsoft и Intercontinental Exchange – собственик на фондовата борса в Ню Йорк, за да позволи на потребителите да използват криптовалути в нейните търговски обекти.
Трите корпорации работят върху платформа на име Bakkt, която ще позволи на потребителите да съхраняват виртуални валути и да поръчват стоки и услиги с тях, предава CNN.
Така реално Starbucks няма да приема директно плащания в биткойни, тъй като Bakkt ще ги конвертира от виртуални валути в щатски долари при осъществяване на трансакция.
Ходът на компанията за кафе е част от усилията ѝ да бъде иновативна и да създава нови и нови канали за разплащане на потребителите.
Биткойн - първата криптовалута, която ще бъде налична на платформата Bakkt - е най популярната виртуална валута в света.
През миналата година биткойнът достигна до рекордното ниво от близо 20 хил. долара, но през тази година стана жертва на зловеща корекция.
Въпреки това цената на биткойн остава конкурентна, като към момента на подготвяне на материала възлиза на 6 997 долара за брой, по данни на CoinMarketCap. Потребителите ще могат да поръчват и частици от един биткойн съответно за по-ниска сума.
Очаква се Bakkt да стартира през ноември месец тази година, като засега няма информация кога точно Starbucks ще имплементира услугата. Платформата ще бъде достъпна и за други търговци, които желаят да се възползват от нея.
Това не е първият път, в който Starbucks се опитва да навлезе в света на дигиталните разплащания. През 2011 година компанията стана първият голям търговец на дребно в САЩ, който започна да приема мобилни плащания.
Решението на компанията да използва криптовалутите дава допълнително признание на тези алтернативни на фиатните пари средства за разплащане.
Веригата кафетерии обаче не са първата голяма щатска компания, която планира да се заиграе с криповалутите. Expedia и Microsoft също позволяват на потребителите си да правят поръчки чрез виртуални валути.