Защо клиентите на McDonald's в Индия се хранят с дървени прибори
McDonald’s и Starbucks бяха ударени от глоби в Индия поради нови регулации относно употребата на пластмасови опаковки.
Двете американски вериги, заедно с дузина други компании, бяха глобени от властите в щата Махаращра, който е вторият най-голям по население в Индия с над 100 млн. обитатели, съобщиха от местната управление, цитирани от CNN.
Забраната за пластмасови опаковки за еднократна употреба, включително торбички за пазаруване, кутии за храна и прибори, бе обявена още през март, но влезе в сила през изминалия уикенд.
Премиерът на Индия Нарендра Моди нарече пластмасата „заплаха за човечеството” в реч, произнесена по-рано през този месец.
Правителството иска да елиминира напълно пластмасата за еднократна употреба до 2022 г., присъединявайки се към глобална кампания, която предупреждава, че ако замърсяването се случва с настоящите темпове, то до 2050 г. пластмасата в океаните ще тежи повече от рибата.
25 от общо 29 щата на Индия са въвели непълна или частична забрана на пластмасата за еднократна употреба, но често спазването на тези правила не се контролира стриктно.
Това обаче не е случаят в щата Махаращра, където властите действаха светкавично, принуждавайки веригите да променят бизнес модела си.
От Hardcastle Restaurants - франчайзът, който управлява McDonald’s в Махаращра, обявиха, че започват да използват дървени прибори за хранене, хартиени чаши и сламки, изработени от царевично нишесте.
Веригата обаче бе глобена, тъй като все още не е намерила подходящ заместител на продукти, използвани в доставката на храна, като пластмасовите капачки на напитките, посочва говорител на компанията.
Веригата се е присъединила към местна асоциация на ресторантьорите, която настоява пред властите за въвеждането на изключения от общото правило, когато става дума за доставка на храна или такава, вземана на крак от обектите, добавя говорителят.
Глобите за нарушаване на забраната са доста ниски, когато говорим за глобални вериги, като McDonald’s. Санкциите започват от 5 000 рупии (73 долара) за първо нарушение, скачайки до 25 хил. рупии (367 долара) за последващи нарушения.
Нещата обаче става доста по-сурови при продължително нарушаване на забраната, тъй като законът предвижда и вкарване в затвора, при множество нарушения.
Новата регулация се оказва много по-голям проблем за малките търговци и ресторанти.
Неемит Пунамия, секретар на Индийската асоциация на производителите на пластмасови торбички, изчислява, че индустрията може да изгуби над 2.2 млрд. долара и 300 хил. работни места в резултат на забраната, предават местните медии.
Хипен Беда, президент на Асоциацията на всички производители на пластмаса в Индия, посочва, че забраната в този вид е неясна и може да навреди на икономиката.
Засега властите в Махаращра разрешават употребата на пластмасови кутии, когато става дума за медикаменти, мляко и твърди отпадъци, както и за стоки, предназначени за износ.
Инспекторите в Мумбай - финансовият център на Индия и столица на Махаращра, само за един ден са събрали глоби на обща стойност 400 000 рупии (5 900 долара) от над 80 търговски обекта, съобщават от местното управление.
Властите в град Пуна - друго голямо населено място в региона, посочват, че са събрали сходен размер средства от наложени глоби.
Действията на Индия за забрана на пластмасата за еднократна употреба наподобява плановете на Великобритания и Европейския съюз.
Големи глобални компании, като IKEA например, също предприемат действия по премахване на пластмасовите опаковки от продуктите си.