Неочаквани фалшиви твърдения за здравословния начин на живот
Тенденцията да се използва термина "естествено" е нарушила всички граници, което кара хората да смятат, че всичко, което ги обгражда, е химически опасно. Отвсякъде ни обясняват колко вредни са ГМО продукти, но все още има хиляди такива, които се продават в супермаркетите.
От друга страна, дали всичко, което се представя за здравословно и полезно, е наистина такова?
От Bright Side разбиват няколко мита за естествената храна и козметика.
Мит # 1: Биохраните винаги са здравословни
Заобиколени сме от реклами, които насърчават консумацията само на храна, отглеждана в био ферми. Според посланията, естествените торове са здравословни, а изкуствените - вредни. Да, нашата храна наистина съдържа химикали, но това не означава, че естествените продукти винаги са безопасни за здравето.
Например, боровинките имат излишно количество консерванти, докато бадемите и кайсиите съдържат отровен цианид. Най-важното тук е как тези вещества засягат или не засягат човешкото тяло (с изключение на алергичните реакции), тъй като размерът на вредата обикновено се определя от дозите. Ето защо не е известно кое е по-вредно – да изпиете 3 литра кола или да изядете 3 кг боровинки.
Проучванията показват, че "био" не означава винаги, че тази храна е отглеждана без използване на пестициди. Освен това Световната здравна организация подчертава, че никакъв пестицид, разрешен за употреба в световната търговия, не вреди на здравето на хората. Разбира се, тук се изключват производители, които злоупотребяват.
Освен това тази храна съдържа повече бактерии, защото животните не приемат никакви лекарства и ядат свободно. И още един факт - биологичните ферми произвеждат по-малко продукти, което означава, че вредните емисии за производство са по-високи от гледна точка на единица продукция.
Във всеки случай зависи от потребителя да избере, но няма гаранции, че храната от био ферма ще бъде по-здравословна от тази от обикновена ферма.
Мит № 2: Естествената козметика е най-добрият избор за вашата кожа
Така както органичният произход на храната не означава пълна безопасност, ситуацията с грижата за кожата е същата. Според авторите на проучване, ако козметиката е сертифицирана, тя ще бъде безопасна, независимо колко изкуствени компоненти има.
И всичко това, защото производителите нямат интерес да произвеждат стоки, които ще навредят на техните клиенти. Няма гаранция обаче, че ако използвате само натурални съставки, сте защитени от алергична реакция.
Да бъде един продукт вреден или полезен също зависи от концентрацията, формулата и много други фактори. Защото на пръв поглед естествени компоненти, използвани в неправилното количество, може да се окажат вредни.
Отново зависи от вас да решите какво да използвате. В края на краищата, ако продуктът ви подхожда и се чувствате добре с него, няма причина да го сменяте.
„Здравословни“ навици, от които е по-добре да се откажетеВсички имаме такива
Мит 3: Трябва да се отървете от токсините и шлаките
Едва ли има някой, който не е чувал за токсините и шлаките. Всъщност те съществуват, но по различен начин, отколкото сме свикнали да мислим за тях. Те са важни, когато има проблеми с бъбреците, инфекциозните заболявания и интоксикациите.
Здравото тяло не ги притежава и ако "почистването" наистина е необходимо, тогава използваните за него методи биха били много по-сурови, отколкото просто пиене на нещо. Тялото на един здрав човек е в състояние да се отърве от ненужните вещества от само себе си и не са необходими специални процедури за детоксикация за това.