Кредит и депозит в щатски долари? Защо не?
Една малка част от кредитите у нас са във валути, различни от българския лев и еврото. Общо 8.02% от спестяванията на домакинствата и 8.21% от тези на нефинансовите предприятия също са в други валути.
В последните месеци обаче се отчита все по-голям интерес към подобни депозити, особено към спестяванията в щатски долари.
Защо? Не, лихвите по депозитите в долари не са по-високи от продуктите в евро и лева. Ръстът на щатския долар от над 5.3% спрямо еврото от началото на годината би ни донесло допълнителна доходност, при положение че спестяваме в долари.
Обратно – взимането на кредит в нефиксирана валута спрямо лева може да се отрази негативно, като особено показателно е случилото се преди години със заемите в швейцарски франкове, които поскъпнаха сериозно в годините след световната финансова криза.
Т.е., при положение че имате кредит в друга валута, но не в евро, то трябва да очаквате нейното поевтиняване спрямо лева. Спестявания в долари, например, следва да имате, при положение че има изгледи за поскъпване на зелените пари.
Все пак не забравяйте, че специалистите препоръчват тегленето на кредити във валутата, в която получавате доходите си.
Заем в долари би бил добра стратегия, ако фирмата ви търгува с партньори, изискващи плащания в тази валута, но дори и тогава не забравяйте да се хеджирате. Това е особено добра стратегия за фирми, търгуващи с държави с по-екзотични парични средства, като украински гривни, турски лири, аржентинско песо и дори руска рубла, тъй като те могат да отчетат сериозни дневни или месечни изменения.
В предходните години, като например 2015 г., щатската валута добави над 12% спрямо еврото, което превърна тогава депозитите в долари в доста добра инвестиция. В лоши години за долара обаче, това е губеща стратегия.
От началото на 2018 г. щатският долар поскъпна с близо 5%, въпреки изказванията на президента Доналд Тръмп, че той е надценен и би следвало да поевтинява. Скъпият долар, от друга страна, се отразява и на златото, което е понижило цената си с 10% от началото на 2018 г.
От скоро в България един от големите инвестиционни посредници Капман предлага сертификати, базирани на долар/лев. Емисиите са със срок от 7, 14, 21 и 30 дни и може да се използват както за хеджиращи позиции, така и за спекулативни.
Друга възможност за инвестиции в долари, добила популярност напоследък, е стратегията Защитена главница в долари на Експат Асет Мениджмънт.
Спестовната стратегия е с 5-годишен хоризонт и инвестиционен фокус – най-голямата икономика в света (САЩ).