Силвио Берлускони вече не е сред 10-те най-богати италианци
Едва за втори път от началото на 90-те години Силвио Берлускони - милиардерът медиен магнат, който бе и министър-председател на Италия четири пъти, не е сред 10-те най-богати хора в страната. Отстъпление, което, според анализатори, се дължи на възхода на собствениците на експортно ориентирани компании.
Не съжалявайте 81-годишния Берлускони обаче, който заема 11-о място в класацията на най-богатите хора в Италия с лично състояние, оценявано на 3 млрд. евро (3.5 млрд. долара), според подреждането, изготвено от италианското издание Milano Finanza.
Начело на класацията за шеста поредна година е Леонардо дел Векио - основател на Luxottica, най-големият производител на очила в света. Личното му състояние се оценява на близо 21 млрд. евро.
Това е почти два пъти повече от състоянието на братята Рока, собственици на компанията Tenaris, която произвежда оборудване за добив на петрол и природен газ.
По-голяма част от състоянието на Берлускони идва от дела му в Mediaset - най-голямата частна медийна компания в страната, а той изключение сред най-богатите италианци.
В класацията доминират производителите на продукти за износ. Освен производители на очила и тръби, в челната десетка на класацията има производители на фармацевтични продутки, на автомобили, на хранителни стоки и собствeници на мoдни компании.
Видимо е отстъствието от класацията и на компаниите за финансови услуги и дигиталните компании. Общо девет от 50-те най-богати хора в Италия са представители на сектора на луксозните стоки, според Milano Finanza.
Берлускони за кратко изпадна от класацията през 2012 г. преди отново да се появи в нея на следващата година. Той за първи път бе класиран сред най-богатите италианци в началото на 90-те години.
"През последните няколко години италианската икономика все повече пренасочва фокуса си от местното потребление към износа," казва Фиделе Де Новелис, икономически анализатор в REF.
"Предвид факта, че икономическият растеж изостава, в сравнение с по-голяма част от света, е все по-трудно и по-трудно за една компания да се разраства мащабно, ако се концентрира на местния пазар."
Въпреки че Италия разполага с деветата най-голяма икономика в света, през последните 15 години списание Forbes е класирало италианец сред 25-те най-богати хора в света едва два пъти – през 2012 и 2013 г., когато Микеле Фереро, основателят на производителя на шоколадови изделия Ferrero, се нареди на 23-о място в две поредни години.
"Липсата на големи финансови играчи пречи на италианските компании да растат чрез сливания и продобивания, което се случва в много други страни," казва икономистът Матео Кароли. "Италианските компании също така инвестират прекалено малко в проучвания и иновации."
"Италианска икономика е все още относително неконкурентоспособна, в сравнение с много други, което означава, че компаниите, които се справят добре на местно ниво, не са непременно подготвени да се конкурират на световния пазар," според него.