Блокчейнът, марихуаната и Никълъс Кейдж ще спасяват Пуерто Рико
Само месеци, след като ураганът Мария премина през Пуерто Рико, разрушавайки електропреносната мрежа на острова, унищожавайки или повреждайки една трета от жилищата там и убивайки близо 3 000 души, Брок Пиърс се появява в столицата Сан Хуан с послание – блокчейн технологията е тук, за да помага.
През февруари, по време на инвестиционна среща за Пуерто Рико, бившият актьор, превърнал се в предприемач, говори за разпадащата се инфраструктура на острова и недостатъчните хранителни доставки, заявявайки, че неговият опит с технологията, която стои зад криптовалутите, може да помогне за решаването на някои от най-наболелите проблеми на острова.
“Заедно като един ние можем да постигнем велики неща и всеки може да спечели,” казва Пиърс, който участва във филма на Дисни „Великите патета“ и няколко други холивудски продукции, преди да се оттегли от филмовия бизнес на 17-годишна възраст.
Скоро след това това събитие губернаторът Рикардо Росело сформира консултативен съвет по блокчейн, за да насърчи развитието на бизнеса.
Тъй като Пуерто Рико изпитва затруднения с възстановяването на икономиката си, засегната от урагана през септември 2017 г., както и от продължаващата вече десетилетие рецесия, Росело насочва държавни ресурси към финансовите технологии, марихуаната за медицински цели и филмовите продукции, както и към други начинания.
Неговите инициативи наподобяват портфейл на рисков капиталист, в който множество малко залози са поставени върху рискови, но потенциално трансформиращи бизнеса начинания с надеждата да се натъкне на следващата Facebook или Google, пише Bloomberg.
БВП на Пуерто Рико се свива с около 7% за 12-те месеца преди 30 юни. Местната икономика обаче бе в безпорядък, дори и преди урагана. Големите харчове на правителството и лесния достъп до парите на Уолстрийт се сблъскаха с икономическия спад, което доведе до фалит на стойност 74 млрд. долара.
Икономистите проследяват срива до премахването на данъчни облекчения, които бяха превърнали Пуерто Рико в основен фармацевтичен производствен център. По време на 10-годишния период, който приключи през 2006 г., десетки компании напуснаха, вземайки със себе си хиляди високо платени работни места.
Федералните помощи се очаква да повишат икономическия растеж до 4% тази година, но според прогнозите на кабинета на губернатора, след това следва рязък спад. По тази причина Росело трескаво търси нови начини да привлича инвеститори. През юли той направи първата копка заедно с бизнесмена Кийт Клеър на филмово студио за 70 млн. долара.
Филмови режисьори твърдят, че островът е ценен заради тропическата си природа и данъчните облекчения за заснемането на филмови продукции.
Според кабинета на губернатора, филмовото студио ще създаде над 1 325 работни места пряко и косвено, плюс още 350 в строителната фаза. Правителството се надява да увеличи приходите от тази индустрия, които за последните 18 месеца достигат 256 млн. долара.
В последно време там филми снимаха звезди, като Ан Хатауей и Никълъс Кейдж. На пресконференция в резиденцията на губернатора през април Кейдж заяви, че е “хипнотизиран от красотата” на Пуерто Рико.
Росело също така се опитва да извлече дивиденти и от бума на индустрията за производство на марихуана в САЩ. Бизнесът с марихуана за медицински цели стартира бавно в Пуерто Рико след легализацията преди три години заради неясните все още правила.
Шест месеца, след като стъпи на власт през януари 2017 г. обаче, Росело прие закон в тази насока, който нареди острова сред 34-те юрисдикции, където канабисът за медицински цели е законен. От Министерството на здравеопазването на Пуерто Рико пък тази година публикуваха подробни насоки за индустрията.
Росело, който е докторант по биомедицина и има зад гърба си основан фармацевтичен стартъп, се надява да се превърне острова в център за иновации в областта на марихуаната, с лидер в тази област Университета на Пуерто Рико.
Съгласно закона от 2017 г., учените от университета ще получават 50% от всички административни глоби от новата индустрия. Всичко на всичко индустрията може да генерира 18 млн. долара данъчни приходи следващата година, според прогнозите на финансовото министерство.
Местната компания NextGen Pharma инвестира 10 млн. долара в превръщането на стара държавна сграда в център за отглеждане на марихуана.
Друго направление за генериране на приходи е дигиталната технология, известна като блокчейн, която също има много поддръжници и почитатели. По време на инвестиционната конференция през февруари Пиърс заяви, че значителен брой от неговите познати, занимаващи се с блокчейн, вече се местят в Пуерто Рико.
Самият Пиърс, който живее в Пуерто Рико и често може да бъде видян по улиците на Сан Хуан, казва, че преди това си е представял, че ще изгради общност от криптоинвеститори на острова, но ураганът го е накарал да съкрати срока, който си бил определил за това.