Как Danske Bank пропусна обичайните заподозрени
В някои случаи прането на пари е доста усъвършенствано и трудно за проследяване през множество страни, офшорни центрове и анонимни кухи компании. В други, подобно на случая с над 230 млрд. долара съмнителни парични потоци, които се появиха в датската Danske Bank, е притеснително лесно, пише WSJ.
Начинът, по който банката подходи към този скандал, изглежда все по-лош в последните месеци, в които постепенно излизаха нови подробности, а сумите значително нараснаха. Въпреки цялото внимание в световен мащаб от страна на политици и регулаторни органи, насочено към прането на пари в последните десетилетия, урокът за инвеститорите тук е, че банките все още могат да се провалят не само в задълженията си, но и в начина, по който се справят с последствията.
Danske публикува изобличаващ доклад тази седмица, изготвен от местна правна кантора, според който през естонския клон на банката са минали съмнителни трансакции на стойност 200 млрд. евро в периода 2007 – 2015 г. Главният изпълнителен директор на банката подаде оставка.
Пропуските са стряскащи. Клонът не бил правилно управляван от банковата група. IT системите му били отделни, а много от документите, свързани с клиенти, били на естонски или руски език. Прилаганите процедурите срещу пране на пари били безнадеждни: Проверките на клиенти и плащания се правели на ръка и нямало реакция спрямо съмнителни хора или транзакции.
От Danske пренебревали предупредителните сигнали от самото начало, а вътрешната информация на банката за естонския клон съдържала малко данни от чуждестранни клиенти. И всичко това въпреки факта, че техните транзакции съставлявали 40% от всички разплащания по стойност за периода.
До някаква степен Danske може би е била подведена от собствените си служители. Според доклада, 42-ма служители и агенти са участвали в някаква подозрителна дейност. Слабият контрол на естонския клон от страна на групата също е бил от съществено значение. Danske не е единствена в това отношение. HSBC се отказа от предишната си структура на федерално управление и я замени с напълно централизиран контрол, след като подразделенията й в Мексико и Швейцария бяха въвлечени в скандали за пране на пари и укриване на данъци.
Случаят с Danske далеч не е приключил. Засега няма солидна информация за това колко от подозрителните средства ще се окажат незаконни.
Едно от нещата в полза на Danske е, че според банката паричните потоци не са нарушили санкциите срещу Русия. Това ще бъде важно, ако щатските власти се намесят. Френската BNP Paribas бе глобена с 9 млрд. долара за нарушаване основно на щатските санкции, много повече от платените от HSBC 1.9 млрд. долара за пране на пари в Мексико.
Danske ще насочи близо 230-те милиона печалба в Естония за периода 2007 - 2015 г. към фондация за борба с престъпността. Това понижи прогнозата й за печалбата за годината с до 15%, но не засегна плановете й за обратно изкупуване на акции.
Изключително трудно е да се прогнозира какви глоби може да получи Danske, но решението й да не се отказва от обратното изкупуване на акции е изненадващо. Това е поредният ход, за който ръководството на банката впоследствие може да съжалява.