Платина или паладий – какво да изберем?
Фючърсите на паладия отчетоха ръст за 7-и пореден ден, което не се бе случвало от февруари насам, пише Marketwatch. Основната причина за това е повишеното търсене на метала, който се използва в производството на бензинови двигатели.
Златото също поскъпна вчера до най-високата си стойност от три седмици насам, на фона на поевтиняването на доларовия индекс, отчел спад от 2% през септември.
В края на вчерашната сесия паладият с доставка през декември поскъпна до 1044.20 долара за тройунция, или с 1.3% спрямо ден по-рано. От началото на седмицата ръстът за метала вече е 7.8%.
Междувременно платината с доставка през октомври добави 1.5%, до 834.20 долара за унция.
След скандала с емисиите на Volkswagen от 2015 г., продажбите на автомобили с бензинови двигатели отчитат ръст в продажбите си в Европа. Платината се използва основно в дизеловите коли, докато паладият – в бензиновите.
В допълнение към това, новите стандарти за вредните емисии в Китай се очакват да влязат в сила през 2020 г. и това ще доведе до използването на паладий във всеки автомобил, споделя Ар Майкъл Джоунс, главен изпълнителен директор на Platinum Group Metals Ltd.
Притесненията на инвеститорите относно напрежението между Китай и САЩ и налаганите мита на стоки и от двете страни, също оказва влияние върху движението на цените на основните метали.
От Китай обявиха ответни мита върху щатски внос на стойност около 60 млрд. долара, след като от САЩ наложиха нови такси за 200 млн. долара на китайския внос.
Цената на златото достигна 1211 долара за тройунция, което е най-високата стойност от края на август, но от началото на 2018 г. бележи спад от 9%. От своя страна, среброто добави 0.2%, до 14.30 долара за тройунция.
Инвеститорите са в очакване на двудневната среща на Фед, която се очаква да завърши на 26 септември. Пазарът очаква ново повишение на лихвите, което може да се пренесе както върху долара, така и върху основните метали.
По-високите лихви обикновено се отразяват на щатската валута, която до момента е поскъпнала с 2% през 2018 г.
„Металите, от своя страна, имат обратна корелация с долара. Ако щатската валута поевтинява, това би довело до ръст на цените на металите и обратно“, споделя Крис Гафни, президент в инвестиционното подразделение към TIAA Bank.