Цената на паладия продължа да расте, като повишението в последните 6 седмици е от 30%. Металът е на път да достигне цени, по-високи от златото за първи път от 16 г. насам, пише MarketWatch.

Фючърсите на паладия, който е широко използван в катализаторите на бензиновите автомобили, отчете ръст от 837.20 долара за тройунция в август до 1072.80 долара в края на миналата седмица, което е най-високото му ниво от януари насам. Тогава цените преминаха границата от 1100 долара, което не се бе случвало от 1984 г.

„Търсенето на автомобили по целия свят в момента е високо, независимо дали става въпрос за SUV модели в САЩ или за малки бензинови коли в Азия, посочва главният изпълнителен директор на Platinum Group Metals Майкъл Джоунс. Всичко това движи цената на суровината нагоре, допълва той.

Цената на паладия днес е с около 250 долара по-висока от тази на платината и само с около 120 долара по-ниска от тази на златото, което отчита спад през настоящата година.

Платината, както знаем, се използва в двигателите на дизеловите автомобили, а търсенето там отчита спад след скандала около вредните емисии на Volkswagen, казва вицепрезидентът на Zaner Metals Питър Грант.

Търсенето на паладий от страна на автомобилните компании се очаква да достигне рекордните 8.6 млн. тройунции, което е повече от рекордните 8.4 млн. от миналата година.

От Johnson Matthey уточняват, че търсенето на суровината надхвърля предлагането с около 801 000 тройунции през 2017 г., на фона на дефицит от само 89 000 унции за година по-рано. През настоящата година налице е недостиг от около 239 000 тройунции, посочват от химическата компания.

Димитър Цонев: Инвестирайте в ценни метали Не смятам, че когато има инфлация и петролът върви нагоре, е времето да се държат пари в банките, каза управителят на българския клон на Адмирал Маркетс


Тъй като голяма част от предлагането на платина идва от Русия, евентуалните нови икономически санкции оказват влияние върху пазара, споделя още Грант. Той е на мнение и че Китай ще се опита да задоволи търсенето си, дори и на по-високи цени, преди налагането на допълнителни мита върху суровината.

Майкъл Джоунс допълва, че 40% от паладия се доставя като вторичен продукт от мините в Южна Африка, но този процент намалява заради нарастващите разходи по производството и ниската производителност на труда.

Всичко посочено дотук оказва влияние върху съотношението в цената на паладия спрямо платина и злато. „В момента сме свидетели на пренасочване на инвеститорите от платина към паладий", според анализатора Никола Гюнтер от Long Leaf Trading.

Дори и борсово търгуваният фонд (ETF) Physical Palladium Shares, следящ цената на паладия, добавя 13% през последните три месеца спрямо 4.5% спад при ETF-а върху платината.

Погледите в момента са насочени към цената на паладия и златото, защото съотношението между двете суровини е на исторически ниско ниво. За това влияние оказва и щатският долар, който при поскъпване се отразява негативно в цената на златото.

В исторически план съотношението злато/паладий винаги е било между 2 и 3 пъти. Днес то е малко над единица. Възможно е паладият дори да поскъпне до над цената на златото, ако предлагането продължава да е ограничено.

Според Майкъл Джоунс от Platinum Group Metals, цената на паладия до края на 2018 г. ще е 1200 долара, а през 2019 г. - 1400 долара за тройунция.