Международният валутен фонд (МВФ) занижи прогнозата си за ръста на световната икономика за първи път от повече от две години, посочвайки като причина за това ескалиращия търговски конфликт и напрежението на развиващите се пазари.

В навечерието на годишната си среща в Бали, Индонезия, фондът прогнозира ръст на световната икономика от 3.7% през тази година и през следващата, в сравнение с прогнозираните преди три месеца 3.9%. Това бе първото занижаване на прогнозата от юли 2016 г.

Световната икономика все още е на път да изравни миналогодишния си темп на растеж, който бе най-големият от 2011 г., но според новата прогноза тя започва да се задъхва и цялостното представяне прикрива засилващите се слабости на развиващите се пазари от Бразилия до Турция.

Фондът остави прогнозата си за щатската икономика за 2018 г. без промяна, но занижи очакванията си за следващата години, посочвайки като причина ефекта от търговския конфликт.

“Прогнозата е за не толкова балансиран и по-колеблив ръст, отколкото се надявахме през април,” казва в доклада старши икономистът на МВФ Морис Обстфелд.

Рисковете за световната икономика се увеличиха през последните три месеца в посока надолу, казват още от МВФ. Заплахите включват по-нататъшно разпалване на търговския конфликт между САЩ и други страни, сред които Китай, както и по-рязко от очакваното повишение на лихвените проценти, което би ускорило отлива на капитали от развиващите се пазари.

Предупреждението идва, докато финансовите министри и управители на централни банки от 189-те страни членки на МВФ се подготвят за среща тази седмица в Бали.

Търговският конфликт на администрацията на щатския президент Доналд Тръмп с Китай се очаква да бъде основна тема на обсъждане, както и последиците от затягането на паричната политика от страна Федералния резерв и други основни централни банки.

Ако търгоската война продължи, това би могло да окаже сериозен ефект върху световния икономически растеж, според фонда. От МВФ изчисляват, че ръстът на световната икономика може да се понижи с над 0.8% през 2020 г. и да остане с 0.4% под тенденцията в дългосрочен план при сценарий, в който Тръмп изпълни всичките си заплахи, в това число налагането на световни мита върху автомобилите.

Икономическият растеж може да падне с над 1.6% в Китай и с над 0.9% в САЩ през следващата година, според прогнозните модели на финансовата институция.

МВФ занижи прогнозата си за икономическия растеж на САЩ през следващата година до 2.5%, или с 0.2 процентни пункта под тази от юли, след като от организацията са отчели ефекта от митата, наложени от администрацията на Тръмп, както и ответните мита, с които отвърнаха останалите държави. Прогнозата за растежа на щатската икономика за тази година остава без промяна на ниво от 2.9%.

Президентът Доналд Тръмп наложи мита върху китайски стоки на стойност 250 млрд. долара през тази година, а Пекин отвърна с мита върху внос от САЩ на стойност 110 млрд. долара.

Прогнозите на МВФ не включват заплахата на Тръмп да увеличи митата върху на практика целия китайски внос за САЩ, който миналата година е бил на стойност над 500 млрд. долара.

Китай

МВФ занижи прогнозита си и за китайската икономика в резултат на митата, ограничавайки очакванията си до ръст от 6.2%, или с 0.2 пункта под прогнозата отпреди три месеца.

Икономиката на Еврозоната ще нарасне с 2% тази година, или с 0.2 пункта под прогнозираното през юли, в резултат на по-слаб от очаквания икономически растеж през първото полугодие.

Фондът леко завиши прогнозата си за японската икономика до 1.1% ръст, което с 0.1 пункта над очакванията от юли.

Прогнозите за ръста на няколко развиващи се икономики бяха занижение, като сред тях са Аржентина, Бразилия, Иран и Турция, отразяващи редица фактори, сред които и затягането на кредитирането.

От МВФ обявиха, че очакват ръстът на инфлацията да се ускори в световен мащаб през тази година, което до голяма степен ще се дължи на ръста в цените на суровините. Основната инфлация ще варира в отделните страни, казват от фонда.

В САЩ инфлацията ще нарасне до 2.1% през 2018 г. и 2.3% през следващата година.

Производителност

В дългосрочен план от МВФ очакват застаряващото население и слабият ръст на производителността да бъдат сериозно предизвикателство пред развитите икономики, пише Bloomberg. Световният икономически растеж ще се забави до 3.6% в периода 2022-2023 г., вследствие на изоставането на растежа в развитите държави.

България

От МВФ понижават очакванията си за ръста на БВП на България през 2018 г. до 3.6%, в сравнение с прогнозираното през април повишение от 3.8%. Прогнозата за икономическия растеж на страната остава без промяна на ниво от 3.1% за 2019 г.

Прогнозата за инфлацията за 2018 г. се увеличава от 2.3 на 2.6%, докато ръстът на цените в страната през 2019 г. се очаква да е 2.3%, в сравнение с прогнозираните 2.1% през април.

Прогнозата за безработицата през 2018 г. е занижена от 6.0% на 5.6%, докато за 2019 г. намалява от 5.8% на 5.5%.