Какво се случи на Българска фондова борса през третото тримесечие
В началото на всяко тримесечие обобщаваме какво се е случило през предходното на Българска фондова борса, ползвайки информацията от тримесечните бюлетини на борсовия оператор.
Ето и най-важното за периода от 1 юли до 30 септември:
Топ 10 на публичните дружества с най-голям брой сделки
Адванс Терафонд АДСИЦ е най-ликвидното дружество на борсата, като инвеститорите са осъществили 855 трансакции. Следват Софарма и Химимпорт с по 738 и 652 сделки.
Четвъртата позиция е за Градус, осъществила второто по големина първично публично предлагане в историята на капиталовия ни пазар, след като успя да набере над 81 млн. лв.
С по над 300 сделки са още четири дружества – Елана Агрокредит, Трейс Груп Холд, Сирма Груп Холдинг и Доверие Обединен Холдинг, а топ 10 се допълва от Индустриален Холдинг България и М+С Хидравлик с респективно 292 и 286 трансакции.
Топ 10 на дружествата с най-голям оборот
235 Холдингс и Централна кооперативна банка са емисиите, при които отчитаме най-високи обороти за тримесечието – съответно 9.059 млн. лв. и 3.7 млн. лв. При други три емисии – Химимпорт, Адванс Терафонд и Софарма, бяха реализирани покупко-продажби за над 2 млн. лв., а при Неохим сделките бяха за 1.6 млн. лв.
Над 1 млн. лв. оборот бе отчетен и при Елана Агрокредит, Еврохолд България, Българска фондова борса, Корадо България.
Общият оборот за третото тримесечие
За периода от 1 юли до 30 септември на борсата ни бяха осъществени сделки за 84.5 млн. лв. спрямо 225 млн. лв. за сравнимия период на година по-рано. Среднодневно това означава 1.342 млн. лв. оборот на ден срещу 3.57 млн. лв. за преди 12 месеца.
Среднодневният брой на сделките също се понижава – от 357 на 153.
Най-активните посредници
Общо 8 от инвестиционните посредници осъществиха сделки за над 10 млн. лв. през тримесечието при двойно отчитане на трансакциите. Лидери тук са Българска банка за развитие и Алианц Банк България, реализирали оборот от съответно 33 и 22 млн. лв. и изпреварили Авал Ин с 18 млн. лв., както и Елана Трейдинг и Евро Финанс, които останаха с по 12 млн. лв.
Карол, Инвестбанк и Капман също имат сделки за над 10 млн. лв., а в топ 10 са още Първа финансова брокерска къща и БенчМарк Финанс.
Лидери по брой сделки са Карол, Елана Трейдинг и БенчМарк Финанс, наредили се преди ПФБК, Капман и Юг Маркет. Топ 10 се допълва от Евро Финанс, Реал Финанс, София Интернешънъл Секюритиз и Булброкърс.
През тримесечието общо 42 инвестиционни посредника реализираха сделки на борсата ни, като едва 20 от тях имат сделки за над 1 млн. лв.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.