Бихте ли платили 100 000 долара за... криптокотенце?
Компанията, която създаде популярната блокчейн игра CryptoKitties, набира средства от инвеститорите с по-бързи темпове, отколкото потребителите й произвеждат виртуални котки, пише Bloomberg.
Dapper Labs обявиха, че са приключили поредния кръг за частно финансиране, начело с инвестиционната компания Venrock (която е собственост на фамилията Рокфелер) и са събрали 15 милиона долара. Така базираната във Ванкувър, Канада компания е успяла да удвои стойността си спрямо месец март, когато осъществи последното привличане на частни капитали. Google Ventures и фондът на Samsung NEXT също са участвали в придобиването на акции на компанията, съобщава изданието.
Към днешната дата общият размер на привлечените средства в Dapper Labs възлиза на близо 28 милиона долара. Основният й продукт е играта CryptoKitties, която дебютира в края на 2017 година и представлява платформа за създаване на виртуални котки. Всяка една от тях се валидира чрез блокчейн технология, а стойността й се определя от търсенето и предлагането на пазара. Виртуалните животинки могат да бъдат отглеждани и дори разполагат със собствена 256-битова ДНК, която е уникална, а част от гените се предават от поколение на поколение.
Играчите в CryptoKitties могат да купуват анимационните създания и да ги "кръстосват" едно с друго. До момента в играта са осъществени над 3 милиона трансакции и са "отгледани" над един милион котки. Криптокотенцата, които се "раждат" със специални характеристики, имат колекционерска стойност за потребителите, а цените им могат да достигнат шестцифрени суми. Едно от тях, на име Dragon, наскоро бе продадено за 117 хиляди щатски долара.
"Създаването" на криптокотенцата използва технологията на дигиталната валута Ethereum. Тази криптовалута бе създадена през 2015 година с идеята да намери приложение в сделките с финансови инструменти и управлението на веригите за доставка на стоки и услуги. Оказва се обаче, че 25% от всички нейни трансакции всъщност са за покупко-продажба на виртуални котки.
Тази активност "задръства" мрежите на Ethereum и дори води до забавяния в извършването на трансакциите на останалите потребители. Мрежата на Ethereum се използва от над 1000 приложения, но нито едно от тях не е успяло да достигне популярността на CryptoKitties
Изпълнителният директор на Dapper Labs Рохам Гарегозолу заявява пред Bloomberg, че целта на компанията е да се превърне в блокчейн аналог на това, което направи Zynga за игрите в социалните мрежи.
"Всички си мислеха, че CryptoKitties е просто мрежа за търговия с виртуални котки. Но тя е само част от една много по-дългосрочна визия. Ние вярваме, че блокчейн технологиите ще променят ежедневието на хората", казва още той.