Накъде пенсионните фондове насочват все повече пари
Инвестициите на пенсионно-осигурителните дружества в края на третото тримесечие възлизат на близо 12.5 млрд. лв. спрямо 10.8 млрд. лв. за година по-рано. Активите им пък достигат рекордите 13.4 млрд. лв.
Повече вложения в акции и корпоративни облигации, за сметка на намаляване на дела на инвестиции в държавни ценни книжа (ДЦК) - този извод може да се направи от данни на Комисията за финансов надзор към 30 септември.
Универсални пенсионни фондове (УПФ)
Вложенията на универсалните фондове в ДЦК бележат спад за трето поредно тримесечие и достигат 48.45%, спрямо 49.84 на сто от общата стойност на инвестициите им преди три месеца и 51.26 на сто за преди година.
Сериозно увеличение се отчита при корпоративните облигации, нараснали от 12.86% към 30 септември 2017 г. на 15.31 на сто за в края на деветмесечието на 2018 г.
Депозитите също бележат минимален ръст, след достигането на едва 0.60 и 0.64 на сто от общите инвестиции към първото тримесечие на 2018 г. и в края на 2017 г. Днес те вече са 1.13 на сто спрямо 0.71% за преди три месеца.
Доброволни пенсионни фондове (ДПФ)
Ситуацията тук е идентична, с изключение на продължаващия спад на депозитите от общата стойност на инвестициите на тези фондове. Днес те вече са 1.04% спрямо 3.63 на сто за преди 12 месеца.
Минимален спад се отчита при вложенията в ДЦК, докато ръст се наблюдава при акциите и корпоративните облигации.
Интересно ще е да наблюдаваме и промените, които ще настъпят през настоящото тримесечие и дали портфолио мениджърите на фондовете ще последват тенденцията на спад на експозииите в акции на големите в световен мащаб.
Професионалните пенсионни фондове (ППФ)
Ръст на депозитите, ДЦК и акциите, за сметка на спад при вложенията в облигации пък се наблюдава при професионалните пенсионни фондове.
Само за две тримесечия депозитите тук растат двойно – от 0.55 на сто до 1.76 на сто, докато 48.3%, или точно колко и преди година са инвестициите в държавни ценни книжа.
Тук, както и при останалите фондове, налице е ръст на инвестициите в акции, които обаче са осъществени при близки до върховите стойности на голяма част от индексите в световен мащаб.
* Данни: Комисия за финансов надзор (хил. лв.)