Откриха мъртъв кит с над 1 000 пластмасови парчета в стомаха
Поредното напомняне за опасностите от замърсяването на океаните идва от Индонезия, където бе открит мъртъв кит с 6 кг пластмасови отпадъци в стомаха.
Дългият над 9 метра кашалот бе открит близо до остров Капота в националния парк Уакатоби.
Служители на парка са намерили найлонови торбички, пластмасови бутилки, сандали и 115 пластмасови чаши в стомаха на кита, както и други отпадъци.
Открити са общо над 1 000 отделни части пластмаса.
"Въпреки че засега не знаем каква е причината за смъртта, фактите, които виждаме, са ужасни," казва пред CNN Дуи Супрапти, координатор на Световния фонд за дивата природа (WWF) в Индонезия.
Зловещото откритие е направено в популярен туристически район и идва във време, в което опасенията около ефекта от замърсяването с пластмаса върху морските видове се засилват.
5,9 kg sampah plastik ditemukan di dlm perut paus malang ini! Sampah plastik yaitu: plastik keras (19 pcs, 140 gr), botol plastik (4 pcs, 150 gr), kantong plastik (25 pcs, 260 gr), sandal jepit (2 pcs, 270 gr), didominasi o/ tali rafia (3,26 kg) & gelas plastik (115 pcs, 750 gr). pic.twitter.com/ZFWZgkbnzu
— WWF-Indonesia (@WWF_ID) November 19, 2018
През юни в Южен Тайланд бе открит мъртъв кит, за когото впоследствие се разбра, че е погълнал над 8 кг найлонови торбички и пластмасови опаковки.
По време на аутопсията ветеринари намират над 80 найлонови торбички в стомаха на кита.
Според доклад от 2015 г., над 50% от найлоновите и пластмасовите отпадъци в океаните идват от Китай, Индонезия, Филипините, Тайланд и Виетнам, което предполага, че двата кита са загинали в опасни води за морските обитатели.
В доклада се казва, че намаляване с 65% на пластмасовите отпадъци, които попадат в океаните от тези страни, ще намали общото количество в световен мащаб с 45%.
Без намеса, количеството пластмаса, което попада в океаните на планетата, ще се утрои в рамките на десетилетие, според проведено наскоро проучване на британското правителство.
Има обаче доказателства, че управниците осъзнават опасността, тъй като миналия месец Европейският парламент гласува забрана на пластмасовите изделия за еднократна употреба.
През октомври опасностите от замърсяването с пластмасови отпадъци бяха очертани за пореден път, когато пластмасова бутилка на няколко десетилетия изплува на британски плаж.
Бутилката от препарат за миене на съдове бе най-малко на 47 години, като надписите върху нея бяха все още ясно различими.