Капитулация при биткойна? Спомнете си за 2015 г.
Приблизително 60 млрд. долара бяха изтрити от пазарната капитализация на криптопазара през последната седмица.
Това провокира множество анализатори да се запитат дали зеленият пазар за дигиталните активи е към своя край, пише CoinDesk.
През този период цената на биткойна отстъпи с бързи темпове, сривайки се със 75% спрямо историческия си връх от близо 20 хил. долара, постигнат в края на миналата 2017 г.
Тъй като биткойнът оформя над 50% от общата капитализация на целия пазар, няма да е никак несправедливо да кажем, че мечият пазар ще свърши, когато биковете отново се появят в полето на биткойн.
Според някои анализатори, настоящият спад е нужен, за да се открие истинското дъно на криптопазара, поради което капитулацията може да се смята за нещо полезно.
По дефиниция, капитулацията се характеризира с високо ниво на паника и разпродажби с големи обеми, докато не бъде ударено истинското дъно на пазара. От своя страна, дъното е ниво на цената, на което активът вече изглежда толкова евтин или подценен, че инвеститорите просто не позволяват пропадането да продължи.
Трудно е да се определи дали наблюдаваме капиталуция на пазара, тъй като процесите са доста динамични, но един поглед в миналото може да покаже, че може би дъното на дигиталните активи вече е открито преди повече от 2 години.
2015 година
Между 2013 и 2015 г. биткойнът изживя мечи пазар, подобен на това, което се случва сега.
През 2013 г. цената на криптовалутата достигна рекордните за тогава 1 163 долара, като това се случи през ноември.
В крайна сметка, последва продъжителен спад в цената до дъно от 152 долара, регистрирано през януари 2015 г.
От този ден нататък цената на биткойна никога не е падала под 152 долара, сочат данните на борсата Bitstamp.
Това пазарно дъно представлява истински пример за капитулация, като ясно демонстрира двата основни признака за наличието на нещо подобно – разпродажби в големи обеми и продължителен спад в цената.
Биткойнът днес
В наши дни се наблюдават сходни събития с тези от 2015 г. – големи разпродажби, които обаче са доста по-постепенни спрямо ситуацията преди години.
Пазарът показва признаци, че се намира в нещо като „временно дъно”, тъй като темповете на разпродажби започват да намаляват, а тези на закупуване – да се увеличават.
Ако определим положението от 2015 г. като капитулация, то трябва да се отбележи, че трябваше да минат 10 месеца, за да започне биткойнът да поскъпва с бързи темпове.
Подобни екстремни разпродажби са доста рядко явление, като е малко вероятно ситуацията от 2015 г. да се повтори. Така или иначе, ако истинска капитулация започне да се случва, то със сигурност няма как да не забележите.