Всички погледи са насочени към решението на Фед
Решението на Федералния „резерв за основния лихвен процент на САЩ в сряда ще бъде основният фокус на пазарите през предстоящата седмица. Появиха се мнения, че Фед ща забави темпа на повишението на лихвите.
Доналд Тръмп редовно критикува председателят на Фед Джером Пауъл в това отношение. Освен това спадащите цени на редица суровини, както и индикации за забавянето на глобалния икономически ръст, влияят негативно срещу по-високи лихви, коментират от Капман Холдинг за Profit.bg в своя "Седмичен обзор".
В тази ситуация има редица съмнения за устойчивостта на икономическия ръст. Когато икономиката расте органично, бизнесът търси капитал, за да разшири производството и предлагането, а не да прави обратни изкупувания на акции и различни форми на финансов инженеринг.
Повишената продукция води до по-високи заплати и съвкупно търсене. Това води до по-високи цени на продуктите и услугите, включително и за заемния ресурс. В крайна сметка, ценовият натиск на ресурсите води до повишена инфлация.
В момента инфлацията е по-скоро с обратен фокус, т.е. по-високитe разходи за наеми, здравеопазване, комунални услуги и осигуровки отнемат от покупателната сила на крайните клиенти и потребители и задържат нисък дела им от общото богатство.
Това също е обусловено и от очевидната промяна в демографската структура на глобално ниво в посока на застаряващо население, съчетано с глобализацията и промяна на към по-ефективни технологични процеси и средства за производство.
Долната графика показва ценовото съотношение на стоковия индекс GSCI срещу S&P 500 (тъмносиня крива). Нискотo ниво на съотношението показва относително по-скъпия пазар на акции срещу цените на стоките.
В последните 50 години само веднъж, когато е имало повишение на лихвите в САЩ (светлосиня хистограма на графиката), не е имало и повишение на стоките. Въпросът е доколко ще се повтори досегашният модел.
ИКОНОМИЧЕСКИ КАЛЕНДАР:
1. По-важни новини през предстоящата седмица от Европа са:
2. По-важни данни през предстоящата седмица от САЩ са:
3. По-важни данни през предстоящата седмица от Великобритания са:
4. По-важни данни през предстоящата седмица от Япония и Китай са:
5. По-важни данни през предстоящата седмица от Австралия и Нова Зеландия са:
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
В заключение, долната графика е част от проучване сред институционални клиенти на Bank of America Merrill Lynch за рисковете за 2019 г.
Най-големите рискове, според инвеститорите, са търговските войни (син бар), както и брекзит (оранжев бар).