Хората на тези снимки всъщност не съществуват
Развитието на изкуствения интелект през последните години се движи с шеметни темпове. В много области от науката и индустрията то дори не може да бъде проследено с просто око.
Но в една сфера напредъкът е толкова видим, че трудно може да остане незабелязан, пише технологичното издание The Verge.
Вгледайте се внимателно в хората от първата снимка в статията. Истината е, че те не съществуват. В случая не става въпрос за манипулирани фотографии със софтуерни продукти, като Photoshop, а за изображения на хора, генерирани изцяло от компютър.
Експериментът е на американския производител на графични процесори Nvidia.
Използваната технология се базира на т. нар. генеративно-конкурентна мрежа, известна като GAN (от англ. - generative adversarial network). С нейна помощ специалистите могат да "обучат" изкуствения интелект в създаването на свръхдетайлни черти на човешкото лице на база предварително зададени пол, възраст, раса, отличителни белези и т.н.
В конкретния случай от Nvidia са "обучавали" програмата в продължение на цяла седмица, а за генерирането на портретите са използвани 8 от най-мощните видеокарти.
Напредъкът спрямо предишния подобен опит от 2014 г. може да се види на следващата снимка. В лявата й част се намират компютърно генерирани изображения на хора оттогава, а вдясно са последните "снимки", изработени от AI през 2018 г.
снимка: Twitter
Технологията може изцяло да преобърне света на фотографията, тъй като по същия начин могат да бъдат генерирани изображения не само на хора, но на почти всичко, за което можете да се сетите - автомобили, мебели и дори котки.
Шведският мебелен гигант IKEA още от 2014 г. използва компютърно-генерирани модели в своите каталози. Компанията твърди, че 75% от изображенията в тях са създадени от изкуствен интелект.
И все пак тази технология все още има и своите ограничения. Експертите на The Verge посочват, че в повечето човешки изображения се забелязват редица "дефекти", като например асиметрично разположени уши, различен цвят на очите и т. н.
Но въпреки това прогресът е феноменален и може да преобърне представите за приложенията, които изкуственият интелект може да намери в съвременния свят.